Hoşgeldiniz  

10 Ekim Gar Katliamı davasında düğümler çözülemiyor

İkrar-HA1 | 10 Mart 2021 | Genel, Güncel Haberler, Politika A- A+

10 Ekim Gar Katliamı davasında düğümler çözülemiyor

İKRAR – 10 Ekim 2015’de Ankara Garı kavşağında düzenlenen Barış Mitingine IŞİD terör örgütünce üstlenilen bir intihar saldırısı düzenlemişti. Saldırıda 103 insan hayatını kaybetmiş yüzlercesi yaralanmıştı. 2016 Temmuzunda kabul edilen iddianame doğrultusunda gerçekleştirilen duruşmalardan biri de bugün gerçekleştirildi. Duruşmada firari sanıklardan Muhammed Zana Alkan’ın eşi Büşra Şahin “Muhammed Zana Alkan’ı tanımıyorum” deyince gerginlik çıktı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın 9’uncu duruşması gerçekleştirildi. Duruşmaya CHP’den Adıyaman Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Abdurrahman Tutdere, Mersin Milletvekili ve Mersin Barosu Eski Başkanı Alpay Antmen, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu, Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca, Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ve Afyon Milletvekili Burcu Köksal katıldılar. HDP’den Ali Kenanoğlu, TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş ile Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık katıldılar. Ana davadan ayrı yargılanan Erman Ekici de “insanlığa karşı suç işlediği” gerekçesiyle ayrıca bu davaya sanık olarak dahil edildi.

 

SANIK AVUKATLARINDAN İTİRAZ

Mağdur avukatları, Şahin’e sorular yöneltti. Şahin, “El Hama’da kaldınız mı?” sorusuna “Son zamanlarda kaldım” yanıtını verdi. Sanık Ekici’nin avukatı ise mahkeme heyetine “Sayın başkan tanık olarak dinleniyor. Sanık gibi sorgulanmasına itiraz ediyorum. Sanık (Ekici) hakkında sorular varsa onlar alınsın, sonra tanık gitsin” diye itirazda bulundu. Mahkeme başkanı sadece 10 Ekim katliamına ilişkin sorular sorulmasını istedi. Şahin, eşi Alkan’ın öldüğünü nasıl öğrendiğini ise “PKK’dan birisi resmini çekmiş, Twitter’a atmış. Orada gördüm” sözleriyle açıkladı.

MAHKEME BAŞKANI SALONU TERK ETTİ

Mahkeme Başkanı “Başkan biz buraya adalet aramaya geldik” diyen mağdurun salondan çıkmasını istedi. Ailelerin tepkisi üzerine hakim “o şahıs çıkmazsa devam etmiyorum” dedi ve duruşma salonundan ayrıldı. Daha sonra dönen mahkeme başkanı mağdurun salonda olması gerekçesiyle duruşmayı bitirdi. Mahkeme Başkanı davanın onuncu duruşmasını gerçekleştirilmesini ve 19 Mart 2021 tarihine davanın ertelenmesini istedi. 

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

 

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.