Hoşgeldiniz  

11 gündür Dersim’in ormanları yanıyor, Orman Bakanlığı izliyor

İkrar-HA1 | 28 Ağustos 2021 | Doğa Ekoloji, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

11 gündür Dersim’in ormanları yanıyor, Orman Bakanlığı izliyor

İKRAR – Dersim’in Hozat ilçesinde, 18 Ağustos’ta operasyon sırasında çıktığı iddia edilen yangın söndürülemiyor Ovacık’ın Buzlutepe mevkiine sıçrayan yangının devam ettiği alanın ulaşılması zor bir bölge olduğu ifade ediliyor.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ‘’Ağaçların, kuşların, börtü böceğin sesini duymak bu kadar mı zor mu?’’ dedi.

Ovacık Belediye Başkanı, Mustafa Sarıgül ve Dersim belediye Başkanı yangına havadan müdahale edilmesi çağrısı yaptılar.

Hozat ilçesine bağlı Koçeri ve Taşbaşı mevkiinde bulunan ormanlık alanda 11 gündür devam eden yangının dışında, Maçoğlu, Ovacık Halitpınar Köyü Tokmak Baba mevkiinde yeni bir orman yangının başladığı bilgisini verdi.

Maçoğlu, bugün yangın bölgesine yakın bir yerden açıklama yaptı ve yangın bölgesine gidişlerinin engellendiğini söyledi.

‘’Tam 11 gün burda bir yangın var ve müdahale edilmesi gerekiyor. Ancak müdahale edilmedi, bir bölgeden araçlar gitmeye çalıştı ama kayalık olması nedeniyle müdahale edilemiyor. Dün köylülerle yaptığımız görüşme sonrasında bu bölgedeki yangının bir bombalamadan dolayı olduğu. Ancak bunu biz kendi gözümüzle görmedik. Valilik izniyle bölgeye gittik ama dün görüşmeye gitmek üzereyken yolda kaymakamlık tarafından yolumuz kesildi ve tehdit edildik. Bu yangınla ilgili bilgi almaya çalışmamız engel oldular. Bizim derdimiz Türkiye’de nerede orman yangını varsa buna müdahale edilmesi gerektiğidir. Siz de gözlerinizle görüyorsunuz, çok yazık.’’

‘’Buzlutepe köylüleriyle konuştuk, yangın bir kilometre yaklaşmış. Türkiye’de tüm yangınların insanların içini nasıl acıttığını biliyoruz. Bu yangına müdahaleye gittiğimizde güvenlik sebebiyle izin verilmeyeceği söylendi. Bu tür yangınlara ancak havadan müdahale olabilir. Burada bir yangına var tüm bitki ve canlıların yaşamı sonlanıyor, en az 6 kilometrelik bir alanda yangın devam ediyor. Belediye başkanı olduğumuzu söylemem rağmen engellendik, valilikle yapılan görüşmede köylere gidebileceğimizi ama güvenlik nedeniyle yangın bölgesine gidemeyeceğimiz söylendi.’’

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.