Hoşgeldiniz  

15 Yaşında ki Gri Pasaportlu Dede Türkiye’den kaçmış…

İkrar-HA1 | 19 Nisan 2021 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

15 Yaşında ki Gri Pasaportlu Dede Türkiye’den kaçmış…

İKRAR – Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt İlçe Belediyesinin yurtdışına gönderip de geri getiremediği 43 kişi gündemde yerini korurken başka bir yasal insan kaçaklık olayı haberi de Dersim’den geldi… Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurtdışında bulunan cemevlerinde görev yapmaları ve “Alisiz Alevilik” ile mücadele etmeleri için görevlendirilen dedelere verilen gri pasaportu kullanarak Türkiye’den giden 20 din görevlisi Türkiye’ye dönmedi. 

Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un geçtiğimiz yıllarda konu ile alakalı Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu da ortaya çıktı. Halk TV Tunceli Muhabiri Ferit Demir’in de olay ilgili birçok kez araştırma yaptığı ve olayın mülki idare amirleri tarafından kapatıldığı ortaya çıktı. Savcılık tarafından yapılan soruşturmaya da birçok çarpıcı detay girdi. Yurtdışına gidenler arasında 15 yaşında kendisini dede olarak gösteren bir çocuğun da olduğu dikkat çekti. 

 

“MÜLAKATTA MÜFTÜ DE VARDI”

Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un şikayeti üzerine Valiliğin gri pasaport alacak kişilere mülakat yaptığını belirten Yurt “Benim itirazlarımla valilik bu şekilde gidenleri sınava tabi tutma kararı aldı. Bizim verdiğimiz listedeki 7 kişi de mülakatta başarılı oldu. Çünkü hepsi cemevinde başkan, yönetici, dede sıfatı taşıyor. Zaten beni de komisyona yazdılar. İki vali yardımcısı ve müftü de vardı komisyonda. 15 yaşında çocukları yazan vakıf temsilcisi de vardı. Bir mülakat yapıldı. Sonuç içler acısı. 15 yaşında, 17 yaşında, 20 yaşında çocuklar. Alevilikten haberleri yok. Çok sakat, çok yakışıksız bir iş. O mülakatta tam bir facia yaşandı. Komisyonda bu çocuklar için ‘uygun değil’ kararı çıktı. Görüş birliğine varıldı. Ama daha sonra bu kişilere gri pasaport verildiğini öğrendim. ‘Alevilik, dedelik makamı istismar edilerek insan kaçakçılığı yapılıyor’, ‘Devlet eliyle iltica ediyorlar’ dedim. Sosyal medyadan bana tehditler, hakaretler geldi. Bu işe aracılık edenlerse çift daire aldılar. Zenginleşenleri gördük.”

“DURUMU DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ’A DA İLETTİM, ANLATTIM”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Muharrem Ayı iftarına katıldığı zaman olayı ve gelişmeleri Erbaş’a anlattığını belirten Ali Ekber Yurt “Ali Erbaş’a, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki bir muharrem sofrasında, bu konuyu dile getirdim. O iftar programında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Bey de vardı. Benim bu şikâyetleri yapmamdan sonra, bu iş Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan alındı. Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir oluşuma verildi.”

“SAVCILIK KOVUŞTURMAYA YER YOK KARARI ALDI”

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerçekleştirilen soruşturma 3 yıl sürdü. Soruşturmanın içeriğinde 20 kişinin gri pasaport aracılığı ile yurtdışına çıktığı ve orada iltica ederek Türkiye’ye dönmedikleri ortaya çıktı. Savcılık, soruşturmayı kovuşturmaya yer yok kararı alarak düşürdü. Savcılığın talebi ile Tunceli Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü de hazırladığı raporu sundu. Müdürlüğün raporlarında 20 kişinin dönmediği tespit edildi. Savcılık soruşturması kapsamında geri dönmeyen 20 kişi hakkında da şu ifadeler kullanıldı; “20 kişiden 13 tanesi hakkında herhangi bir suç kaydı bulunmadığı (…) 4 tanesi hakkında hırsızlık, uyuşturucu kullanma, tehdit, ihaleye fesat karıştırma gibi adi suçlar kapsamında soruşturma yapılarak bazıları hakkında takipsizlik kararı verildiği, bazıları hakkında dava açıldığı ancak bunlar hakkında da herhangi bir yakalama kararı bulunmadığı (…) 3 kişi hakkında da terör örgütü üyeliği, terör örgütü propagandası, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlarından hakkında soruşturma yapıldığı, bunlardan da ikisi hakkında yakalama kararı bulunmadığı, sadece Şahin isimli şahıs hakkında yakalama kararı bulunduğu, ancak bu kararın yurtdışına çıktıktan sonra çıkarıldığı tespit edilmiştir.”

 

İKRAR HABER AJANSI

(Dersim Haber Merkezi)

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.