Hoşgeldiniz  

1564’de Osmanlı Katliamında Kızılbaş Göçek Ali’nin mesajı arşivden çıktı

İkrar-HA1 | 16 Nisan 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

1564’de Osmanlı Katliamında Kızılbaş Göçek Ali’nin mesajı arşivden çıktı

İKRAR – Osmanlı Padişahları’nın fermanları ile gerçekleştirilen Alevi – Kızılbaş katliamlarında Çankırı vilayetinde yaşayan, Kureyşan Ocağı Evladı Göçek Ali Dede’nin Çankırı Kadısı Abdullah Efendi’nin “Kızılbaşlıktan dön canın bağışlansın. Namaz kıl günahların affedilsin, Ramazanda’da oruç tut ruhun paklansın” dediği evrak arşivlerden çıktı. Göçek Ali’nin verdiği “Kızılbaşlığım Hak’tandır. Kızılbaşlığımdan dönmezem. Ey Hak bilmezler, Canımda başımda Şah’a kurban olsun” dediği tutanak Dolmabahçe Arşivi’nde tutuluyordu. 

 

Yavuz Selim ile başlayan Kızılbaş katliamları ile Anadolu’da onbinlerce mazlum can hunharca katledilmişti. Kanuni döneminde Şeyhülislam olan Ebusuud’un da Kızılbaş katliamlarına verdiği caizdir ve halaldir fetvalarıyla onlarca yıl devam eden katliamlardan Kanuni’nin oğlu II. Selim döneminde Çankırı Vilayeti Kadısı Abdullah Efendi ile Göçek Ali Dede’nin görüşmesi zabıtlara işlenmişti. Göçek Ali’ye Namaz, oruç ve tövbe etmesini isteyen Kadı Abdullah Efendi’ye Göçek Ali öfkeyle yerinden kalkıp “Kızılbaşlık mana Hak’kın armağınıdır. Kızılbaşlığımdan dönmezem ey Hak bilmezler. Canım da başımda Şah’a kurban olsun. Hakkı gizleyen yürekleriniz gibi kararmış bu gözlerinizden canımın bağışlanmasını dilemek küfürdür. Şah’ım çok yaşasın” dediği ortaya çıktı. Göçek Ali Dede Kadı Abdullah Efendi’nin fetvası ile asılarak idam edilmiş, cenazesi de yakılmıştır. Suçlamalar kısmında da Göçek Ali Dede hakkında Halk arasında kadın erkek birlikte muhabbet etmesi, insanları kötü yola düşürmek, İslam’a hakaret ve küfür etmek, Padişahı küçük düşürmek, İran Şah’ını övmek, İran’a ziyaretlerde bulunmak olarak suçlamalar zabıtlara işlenmiştir. 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.