Hoşgeldiniz  

+17 Alevi Kadınlar: “Tülay Hatimoğulları yalnız değildir”

İkrar-HA1 | 29 Eylül 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

+17 Alevi Kadınlar: “Tülay Hatimoğulları yalnız değildir”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkan Yardımcısı, Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın evine giden silahlı iki kişi kendilerini polis olarak tanıtıp ve kapıyı zorlayıp içeri girmeye çalıştılar. Hatimoğulları hemem emniyete haber verince kapıdan uzaklaşan kişiler kayboldular.

HDP Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenleyen Hatimoğulları bu olayın münferit olmadığını belirtip şunları söyledi:

“Bununla ilgili emniyete, savcılığa gerekli başvuruları yaptık. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına başvuruda bulunduk. Dün avukatım savcılığa gidiyor, suç duyurusunda bulunmak için yaklaşık yedi sekiz savcı dolaşıyor. Savcılar dilekçeyi almama konusunda direnç gösteriyor. Nöbetçi savcı ‘Ben nöbetçi savcı değilim’ diyerek dilekçeyi almamaya çalışıyor. Avukatım savcılık çizelgesini getirip önüne koyduktan sonra dilekçeyi almak zorunda kalıyor.

“Emniyet ile yapılan görüşmelerde eğer resmi bir gelişse bildirilsin dedik. Emniyet ‘Evet, şüpheli bir durum söz konusu’ dedi. Hâlâ bize bu şüpheli durumun ne olduğuna dair bilgi vermediler. Deliller karartılmadan kameraların izlenmesini istedik ama yapılmış resmi bir açıklama yok. Olayın üzerinden beş gün geçiyor, bir milletvekilinin kapısı silahlı iki kişi tarafından zorlanıyor ama şikayetlerimizi hemen yapmamıza rağmen tatmin edici bir açıklama yapılmamış olması kaygı uyandırıcı.”

 

+17 ALEVİ KADINLAR: “TÜLAY HATİMOĞULLARI YALNIZ DEĞİLDİR, KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜLER”

 

Tülay Hatimoğulları’na yönelik gerçekleştirilen saldırı sonrasında +17 Alevi Kadınlar bir açıklama gerçekleştirdiler. Açıklamada;

Ülkenin başkenti Ankara’nın merkezinde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğullarına evinde bir saldırı gerçekleşti.

Bu saldırıya yönelik hala iktidar partisinin ve İçişleri Bakanlığı’nın herhangi bir açıklaması olmadı.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’na yönelik saldırı demokratik siyasetle kadınların karşısına çıkamayanların kanun dışı yöntemlerden medet umarak düzenlediği bir tertiptir.

Saldırının üzerinden bir haftaya yakın süre geçmesine rağmen hala somut bir gelişmenin kaydedilmemiş olması akıllara daha önceki saldırılarda olduğu gibi: Saldırganlar korunuyor mu? sorusunu getirmekte.

Bir süredir siyasi partilere, siyasetçilere, gazetecilere, hak mücadelesi verenlere, demokrat ve aydınlara yönelik saldırıların sistematik olarak yürütüldüğüne tanıklık ediyoruz. HDP milletvekili Tülay Hatimoğulları’na karşı yapılan saldırı da kuşku yok ki bunlardan.

Kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesi baskılarla, korkutmalarla engellenemez.

Tülay Hatimoğulları yalnız değildir. Kadınlar birlikte güçlü!

Ülkede, her geçen gün kadınlara karşı artan erkek ve devlet şiddetini lanetliyoruz.

Saldırganlar hakkında ivedi etkin soruşturma başlatılarak, gereken yargılanmanın yapılmasını ve kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz.

Hukukun işlemediği sürecin var olması ise, saldırganların iktidar, devlet tarafından korunmasına denk düşmektedir.

 

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.