Hoşgeldiniz  

2021 Weimar İnsan Hakları Ödülü Selahattin Demirtaş’a verildi

İkrar-HA1 | 11 Aralık 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

2021 Weimar İnsan Hakları Ödülü Selahattin Demirtaş’a verildi

İKRAR -Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 2021 Weimar İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.  Selahattin Demirtaş adına ödül törenine kardeşi Süleyman Demirtaş katıldı. Selahattin Demirtaş’da bir mesaj yolladı. Mesajında 5 yıllık tutukluluğu sırasında Almanya’dan ve tüm dünyadan kendisi ve tutuklu arkadaşlarıyla gösterilen dayanışma için teşekkürlerini ileten Demirtaş dakikalarca ayakta alkışlandı.

Törende bir konuşma yapan Weimar Belediye Başkanı Peter Kleine, Kürt sorununa demokratik çözüm, demokratikleşme, inanç özgürlüğü ve Türkiye’de insanların dil, kültür ve siyasi açıdan eşitliği konusunda gösterdiği çabalar nedeniyle Demirtaş’ın ödüle layık görüldüğünü söyledi. Kleine koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok mahkumun Türkiye’de tahliye edildiğini ancak bu imkanın Demirtaş’a tanınmadığını belirtti.

Weimar Belediye Meclisi’nin ödülle ilgili yaptığı açıklamada da 48 yaşındaki Selahattin Demirtaş’ın 2016 yılından beri suçsuz yere cezaevinde tutuklu olduğu ifade edildi. Tutuklamanın hukuki bir temele dayanmadığı belirtilen açıklamada “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2018 ve 2020 yıllarında tahliyesini talep etmesine karşın Demirtaş’ın 142 yıl hapis cezasına mahkum olduğu” kaydedildi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.