Hoşgeldiniz  

2021 Yılında Tarikat ve Cemaatlere 175 Milyon TL verildi

İkrar-HA1 | 13 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

2021 Yılında Tarikat ve Cemaatlere 175 Milyon TL verildi

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elinde tutmak niyetiyle devlet kurumlarını teslim ettiği tarikat ve cemaatler kendi içlerinde yetiştirdiği isimler aracılığı ile devletin hazinesinden kendilerine para aktarmaya devam ediyorlar. İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur tarafından 2021 yılında devletin tarikat ve cemaatlere  yönelik gerçekleştirdiği yardımlar araştırıldı. Cesur’un elde ettiği veriler sadece resmi kayıtlara işlenmiş oranlar oldu. Devlet 2021 yılında yandaş tarikat ve cemaatlere 175 Milyon TL’ye yakın para aktardı.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Enes Kara’nın cemaat yurdunda gördüğü baskı ve sindirme karşısında intihar ederek hayatını sonlandırması ile yeniden gündeme gelen tarikat ve cemaatlerin devlet içerisinde gücünden bir nebze İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur tarafından gün yüzüne çıkarıldı. Cesur tarafından gerçekleştirilen araştırma sonrasında elde edilen veriler ise tüyler ürpertici seviyede. Cesur 2021 Yılında sadece resmi kayıtlara işlenmiş haliyle devlet hazinesinden 175 Milyon TL’ye yakın bir tutarın yandaş gruplara dağıtıldığını belirledi. 

“773 tane devlet yurdu var. 4 bin 406 tane de özel yurt var. 2021 itibariyle özel yurtların kapasitesi 442 bin devlet yurtlarının kapasitesi 695 binlere gerilemiş” diyen Cesur, “Bugün 8 milyon üniversite öğrencisi var, 4 milyon yakın yurt ihtiyacı olan öğrenci var, bütün bunların tamamının sesi olarak Enes’in sesini herkesin kulaklarına, vicdanlarına kazıması lazım” şeklinde konuştu.

Cesur şöyle devam etti:

“En yoksul kesimin 12,3 milyonun 6 milyonu genç. 850 liralık krediyle, bursla ki bunu da hepsine veremiyorsunuz, bir milyona öğrenciye ancak burs verebiliyorsunuz. 650 bin öğrenciye kredi verebiliyorsunuz. Bu öğrencilerin 20 lira gibi günlük ücretlerle geçinmeleri, yurt bulmaları bir yerde kalacak yer bulmaları imkânsız.

Sonra siz devletin kaynaklarını kalkıyorsunuz, birtakım cemaatlere veriyorsunuz. 2021 yılında devletin, 2021 için aktardığı para 223 tane cemaate 173 milyon 704 lira. İlim Yayma Cemiyeti’nin 107, TÜRGEV’in 18, TÜGVA’nın 38, Ensar Vakfı’nın 60 tane maalesef kurumuna, toplam 223 tane bu yerlere, ben Sayın Bakan’ın kendisine de söyledim, devletin bu yıl 173 milyon 704 lirası aktarılıyor. Bunu neden gençlerimize aktarmıyoruz? Neden yurt yapmıyoruz? Neden bu çocuklarımız çaresiz bırakılıyor?”

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.