Hoşgeldiniz  

2022 Newroz tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

İkrar-HA1 | 20 Mart 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

2022 Newroz tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

İKRAR – Kışın bitişi baharın başlangıcı olarak halklar ve inançlar tarafından coşkuyla kutlanan 21 Mart Newroz Bayramı Türkiye’nin farklı kentlerinde büyük coşkularla binler tarafından kutlanmaya başlandı. Türkiye’de ilk Newroz ateşi Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleştirilen büyük bir buluşma ile yakıldı. Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarının katıldığı büyük bir coşkuyla alevlenen Newroz ateşinde insanlık, doğa ve hak mücadeleleri anlamında temennilerde bulunuldu. 

Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleştirilen Newroz kutlamasına HDP Muş Milletvekili Gülistan Koçtiyit, HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ve TKP’li Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu katıldı. Siyasi tutsaklara özgürlük çağrısı ile başlayan kutlama sonrasında EMEP, ESP, SMF, TKP, PARTİZAN, HDP ve CHP İl Yöneticilerinin yanı sıra Milletvekilleri ve Belediye Başkanı Maçoğlu hep birlikte alevlendirdiler.

 

DİYARBAKIR

Newroz Tertip Komitesi’nin çağrısı ile Diyarbakır halkı 21 Mart pazartesi günü gerçekleştirilecek. Tertip komitesi tarafından yapılan çağrıda “En temel haklarımızın dahi gasp edildiği bir süreçte Newroz alanında tek ses olmak, o sesi güçlendirmek ve haykırmak bizim temel görevimizdir” ifadeleri kullanıldı.

 

VAN

Newroz Tertip Komitesi tarafından düzenlenen Newroz kutlaması şuan Van’da gerçekleştiriliyor. Onbinlerce yurttaş yoğun kar yağışına rağmen meydanları doldurmayı başardı. “Biji Newroz” sloganları ile on binler coşkuyla kutlama gerçekleştiriyorlar. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile çok sayıda HDP’li Milletvekilinin katıldığı Newroz kutlamasının akşama kadar sürmesi bekleniyor.

 

İSTANBUL 

İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri Newroz Tertip Komitesi tarafından düzenlenecek olan 2022 Newroz Kutlaması bugün Yenikapı Meydanında gerçekleştiriliyor. İstanbul Valiliği tarafından son gün açıklanan izin sonrasında HDP İstanbul İl Örgütü 39 ilçenin tamamında bulunan tüm mahallelerde neredeyse çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti. HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü “Milyonları Yenikapı meydanına bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Newroz kutlamasına Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDK Eşsözcüsü Esengül Demir, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Yeşil ve Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, SODAP Eşsözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı, SYKP Eşbaşkanı Cavit Uğur, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü katılıyor. Newroz’da DİSK başta olmak üzere çok sayıda sendikadan işçiler, alevi örgütleri ve çok sayıda demokratik kitle örgütü de alandaki yerini alıyor.

Newroz mitingi sokak müzisyenlerinin ve Hûnermend Huriye’nin sahne almasıyla başladı. Miting tertip komitesinin yanı sıra katılımcı partilerin temsilcileri konuşmalar yapacak. Sahne alacak çok sayıda müzisyen de alandaki on binlerce kişinin Newroz coşkusuna coşku katacak.

 

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.