Hoşgeldiniz  

29. Yılında Binler Madımak Otel’e aktı; Madımak Şehitleri anıldı

İkrar-HA1 | 02 Temmuz 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

29. Yılında Binler Madımak Otel’e aktı; Madımak Şehitleri anıldı

İKRAR – Sivas Madımak Katliamı’nın 29. Yılında Alevi kurumlarının çağrısı ile binler Sivas Madımak Otel önünde buluştular. Diri diri yakılarak katledilen 33 can anıldı.


VİDEO YÜKLENECEKTİR…

 

Sivas Madımak Katliamı’nın 29. Yıldönümü dolayısıyla Alevi kurumları ve Şehit ailelerinin çağrısı ile binler Sivas Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şubesi önünde bir araya gelerek Madımak Otel’in olduğu ancak şuan Valilik tarafından Bilim ve Kültür Merkezi olarak dönüştürülen katliamın yaşandığı yere yürüdüler.  CHP, HDP, TİP, SOL Parti, ESP, EMEP gibi siyasi partilerden KESK, DİSK, SAĞLIK-İŞ gibi sendikalara Alevi kurumlarından sosyal demokrat, Sosyalist halka kadar binlerce insan bir araya geldiler ve yürüyüş gerçekleştirdiler. 

Alevi kurumları adına ortak basın bildirisini Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe okudu.

“Bu anma programında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ülkemizin ve dünyanın her yerinden gelen canlar hos geldiniz. Dernekler, siyasi partiler, devrimciler, solcular hosgeldiniz. Bu otel hala yanıyor ve ışık saçıyor. Devletin mahkemelerinin kararları bizim için yok hükmündedir. Bu insanlığa karşı işlenmiş suçtur. Biz bitti demeden bitmez bu dava. Zaman aşımına asla uğrayamaz. Gerçek anlamda adalet sağlanana kadar mücadele edeceğiz. Tüm kesimler bir araya gelecek, kol kola gireceğiz ve böyle mücadele edeceğiz. Burada sadece 33 can yakılmadı. Laiklik, adalet, hukuk, demokrasi, her şey yakıldı.
2 Temmuz, bugünkü gibi tek adam rejimini getirmek için yapıldı. Bugünkü siyasi iktidarın yol yürüdükleri yaktı canlarımızı. Tarihiyle yüzleşmeyen toplumlar çürür. Bugün çürümüş durumdayız. Her türlü katliam yaşanıyor bugün. Tarihle yüzleşmezsek karanlığa boğulup kalırız. Çok acı çektik ama doğrularımızdan ve inancımızdan asla geri adım atmadık, atmayacağız. Yüz yıllardır katledildik. Bizden korkmuyorlar. Çoğalarak geleceğiz buraya. Ezilen sömürülen tüm kesimlerle birlik olacağız. Diyanet ve bakanlıklar gençlik kampı kuracakmış. Hadi oradan. Alevi kurumları varken sana ne oluyor? Onların kampına giden, alet olan düşkündür. Alevilerin talebi belli. 30 yıldır haykırıyoruz. Özgürlüğü, demokrasiyi, adaleti, biz getireceğiz. Kaç gündür anmalarımızı engellenmeye çalışıyorlar. Kahrolsun faşizm.”

Erçe’nin konuşması sırasında bir grup ülkücü, polislerin gözleri önünde kitleye küfür ve hakaretler etti.


İKRAR HABER AJANSI

(SİVAS HABER MERKEZİ)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.