Hoşgeldiniz  

Sivas Kangal Kürkçü Köyüne Saldırı

Haberci34 | 27 Temmuz 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Hukuk Adalet, Manşet, Yaşam A- A+

Sivas Kangal Kürkçü Köyüne Saldırı

İKRAR – Sivas Kangal ilçesine bağlı Alevi köylerine yapılan baskı ve tehditler son bulmuyor. 

 

19 Temmuz’da köy merasını kiralayanlar tarafından köye taşlı ve sopalı saldırı düzenlendi. Köylüleri tehdit eden kişilere karşı güvenlik talep edilmesine rağmen, bugün köylülerden gözaltına alınanlar olduğu öğrenildi. Durum karşısında Sivas Kangal Kürkçü Köyünden bir açıklama yapıldı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Meralarımızı, köyümüzü korumak, can güvenliği istemek suç değildir. Köylüler değil köyü basıp köylüleri tehdit edenler gözaltına alınsın.
Sivas Kangala bağlı Alevi köylerinde birkaç yıldır meraların kiraya verilmesi konusunda ciddi sorunlar yaşanmaktadır.
19 Temmuz 2021 Pazartesi günü köy merasını kiralayan Diyarbakır Çermikliler köyde tapulu arazilere koyunlarını sürmesinden kaynaklı uyarılmalarına karşılık köye taş ve sopalarla saldırdılar. Kaleşlerle tarayacağız hiçbirinizi sağ bırakmayacağız tehditlerine karşılık Yaşanan infial ve oluşturulan kamuoyu tepkisi ile zorunlu gözaltı yaşanmış bir kaç sat içinde hepsi serbest bırakılmıştır. Bugün öğlesonu ise köye gelen jandarma tarafından bir hafta önce saldırıya uğrayan Enver Özkan asılsız bir suçlama ile gözaltına alınmıştır. Köy merasını kiralarken verilen hayvan sayısının üç katından fazlasının olduğuna yönelik şikayetleri görmezden gelen kaymakam ve ilçe tarım müdürü bu gözaltı ile köylülere korku vermek istemiştir. Köylerine yol, hizmet götürülmeyen Alevi köyleri maden ruhsatları, mera kiralanmaları nedeniyle köylerinde mağdur edilmektedir. Bu oyunu bozmak örgütlü güçle mümkündür. Köyümüzü doğamızı bugün olduğu gibi bundan sonrada korumaya savunmaya devam edeceğiz.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.