Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumları Sınırlı Katılımla Çorum’ta Anma Gerçekleştirdi.

Muhabir 24 | 03 Temmuz 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

Alevi Kurumları Sınırlı Katılımla Çorum’ta Anma Gerçekleştirdi.

Hü canlar,
Sizleri; Pir Sultan gibi direnen; Hacı Bektaş, Yunus Emre gibi bilim ve sevgi öğreten; Fatma Ana, Zeynep Ana, Kadıncık Ana gibi yoluna sahip çıkan ulularımızın, pirlerimizin, mürşitlerimizin bize ulaştırdığı delilin narındaki ışıkla, aşkla selamlıyorum.
Cümlenize aşkı niyaz ederim.

Canlar,
40 yıl önce Çorum’da yaşanan olaylar tarihe kara bir leke olarak düşmüştür. Ayrımcı politikalar, yayınlanan nefret dolu bildiriler ve haberlerle yaratılan kışkırtmalar sonucu/ Alevilere yönelik saldırılar başlamış; ”Kana Kan İntikam” sloganlarıyla yapılan ırkçı saldırılar sonucu 57 canımız katledilmiştir.

Çorum katliamı; Siyasettin kirlenmesinin; /dilin ve yüreğin çürümesinin; / nefret dili kullanılmasının /dinsel ve etnik ayrımcılığın, ülkemizde ki en acı sonuçlarından biridir.

Çorum katliamı,/ insanlık tarihinin kara lekelerinden biri; / Alevilerin yüreğindeki, zihnindeki vahşetin izidir!

***
Canlar,
Bugün, tam kırk yıl sonra, Alevi toplumu için asıl acı olan şudur ki;/
40 yıldır bu politikalarda değişen hiç bir şey yok! Ayrımcılık, nefret, yok sayma, asimile etmeye zorlama hala sürüyor!
Diğer yandan; Ülkemizde nefret suçları yargılanmıyor! Adalete, yapılanın üstünü örtmek olarak uygulanıyor! Devlet her katliamdan sonra, üç maymunu oynuyor!
Oysa biliyoruz ki; Nefret suçları unutuldukça da, siyasette, toplumda nefret dili/ davranışları sürüp gitmektedir.

Yıllardır devlete, topluma çağrı yapıyoruz! Katliamlarla yüzleşin!; “Tarihiyle yüzleşmeyenler, toplumuyla helalleşemezler”. Ve Geçmişteki acılarla yüzleşmeyen toplumlar demokratik ve ortak bir geleceği inşa edemezler. Onlarsa bizim unutmamızı istiyor!

Canlar;
Onca yaşanan olaya rağmen, ne Sivas, ne Maraş, ne de Çorum katliamları doğru düzgün aydınlatılamamış; yargılanamamıştır.

Bu yetmiyormuş gibi, açıkça zulme uğramalarına rağmen kimi zaman Aleviler de bu olaylarla ilgili suçlanmış, siyasi çıkarlar uğruna, bu çağda bile Alevilere yönelik ayrımcılık sürdürülmektedir.
Tarih boyunca kendi kin ve nefreti içersinde/ boğulmayan bir iktidar yoktur. /Barış ve adalet herkes için lazım olur. Ayrımcı, nefret dolu, bizi değiştiremeye çalışan politikalarınızdan vazgeçin.

Politikalarınız ne olursa olsun! Bizler; Emek, özgürlük, eşitlik ve daha güzel bir dünya düşü için; “ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil” diyerek; ten verenleri unutmayacağız./
Unutmayacağız! Ve; Mıh gibi aklımızda tutacağız, yaşattıklarınızı! /Adalet istiyoruz; hem de, ulu divana bırakmadan; bu dünyada!

***
Değerli canlar,
Aleviler tarih boyunca yaşadıkları bunca zulme rağmen, yolundan dönmeden, dik durmayı başarmışlardır. Ancak şimdi dik durmak yeterli değildir.
Yezit zihniyeti devam ettiği sürece, mazlumların çilesi, zalimlerin devri sürüp gidecektir.

Bu düzeni değiştirebilmek için; ezilen Alevilerin, yok sayılan Kürtlerin, ezilen-sömürülen emekçilerin bir araya gelmesinden, ortak mücadele hattı oluşturmasından başkaca bir yol yoktur.

Yakın Tarihimize bakarsak; burada /40 yıl önce yaşanan Çorum olayları daha büyük bir katliama dönüşmeden, durdurulabildiyse;/ bunda bu sözünü ettiğim dayanışmanın ve ortak bir direnişin etkisi büyüktür.

***
Son olarak, Çorum katliamın 40 ncı yıl dönümünde, buradan Çorum’dan bir kez daha seslenelim:
Çorum olaylarının/katliamının bir daha yaşanmaması için bu olayların/katliamın unutulmaması gerektiğine inanıyoruz.
Devlet ve iktidarlar; toplumsal barışı sağlamak, demokratik topluma ulaşabilmek için; “Unutulmuş bu olayı neden kaşıyorsunuz? Bunu herkes unuttu, siz de unutun” demek yerine; aksine, Bu katliamlarla yüzleşmek zorundadır.

Zaman aşımına uğratılan Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarının dosyaları yeniden açılmalı ve failleri ortaya çıkarılmalıdır.

Bu katliamların hesabı sorulana kadar; İnançlar, halklar eşit yurttaş haklarına kavuşana kadar; gerçek bir toplumsal barış sağlanana kadar
Bizler asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

ALEVİ DERNEKLER FEDERASYONU

ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ

ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.