Hoşgeldiniz  

58 Barodan Gürpınar açıklaması: “Yaşam alanlarını savunmak suç değildir”

Haberci34 | 31 Mayıs 2021 | Çocuk, Doğa Ekoloji, Genel, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

58 Barodan Gürpınar açıklaması: “Yaşam alanlarını savunmak suç değildir”

İKRAR – Van’ın Gürpınar İlçesinde yapılmak istenen mermer ocağına karşı direnen köylülere karşı askerlerin silahlarla saldırmasına dair 58 Baro birlikte bir açıklama gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada “Yaşam alanlarına sahip çıkmak suç değildir” ifadeleri kullanıldı.

Van’ın Gürpınar İlçesine bağlı Yurtbaşı köyünde mermer ocağına karşı direnen köylülere karşı askerlerin ateş açtığı saldırıya ilişkin 58 Baro bir araya gelerek bir açıklama yaptılar. 

Yaşam alanları ve doğaya yönelik tahribatların endişeye neden olduğu belirtilen açıklamada, “Doğaya ve yaşam alanlarına yönelik bilim dışı bir şekilde gerçekleştirilen rant odaklı müdahaleler, geleceğimizi ipotek altına alarak, insan sağlığını ve tüm canlıların yaşamını büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır. Türkiye’de çevre hakkı konusunda yaşanan süreç, Anayasa’nın 56. maddesiyle koruma altına alınan ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir’ hükmünün fiilen ortadan kaldırıldığı bir sürece evirildiğinden, geleceğimiz açısından tehlikeli bir dönemece işaret etmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.