Hoşgeldiniz  

AABK: “Devlet, Alevilerin inanç merkezlerini dizayn edemez”

İkrar-HA1 | 10 Kasım 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AABK: “Devlet, Alevilerin inanç merkezlerini dizayn edemez”

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Türkiye’de bulunan Cemevlerini ziyaret eden Danışman heyetinin hazırladığı rapor Erdoğan’a sunuldu iddiasını gündeme getiren yandaş gazetecilerin AKP’nin Cemevleri hakkında planladığını iddia ettiği uygulamalar Alevi kamuoyunda geniş yankılar uyandırmaya devam ediyor. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu adına gerçekleştirilen bir açıklama da net bir şekilde AKP’ye “Bilinmelidir ki; asimilasyomcu devlet resmi ideolojisi Alevilerin inanç merkezlerini dizayn edemez. Hele milyonlarca kişiyi temsil eden kurum temsilcilerimizin kılına dahi dokunamaz” ifadeleri kullanıldı.

 

 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilen açıklamanın tamamında ise şu ifadeler kullanıldı;

Kamuoyuna:

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu, 6 Kasım 2021 tarihinde Almanya’nın Gladbeck kentinde toplanarak Isparta Cemevi’nin temel atma töreninden açılış gününe kadar yaşananları tüm yönleriyle ve detaylarıyla ele almış ve değerlendirmiştir.

Avrupa’dan Isparta Cemevi açılış törenine katılan yönetici ve temsilcilerimizle ilgili olarak, toplantıda eleştiri ve özeleştiri mekanizması devreye sokulmuş eksiklikler kabul edilmiştir. Açılış günü orada bulunan yöneticilerimiz özeleştirilerini vermiş ve yaşananlardan gerekli dersleri çıkartmışlardır.

Özellikle Isparta Cemevi Başkanı ve orada hazır bulunan diğer yönetici canların kişisel eksikliklerini kurumlarımıza mal etmek, hakkaniyetli değildir. Asıl mahkum edilmesi gerekenin Türk-İslam sentezinin kurumlarımızın içine kadar girme cesaretini göstererek, kurum temsilcilerimize müdahale etme saygısızlığını, hadsizliğini göstermesidir.

Bilinmelidir ki; asimilasyomcu devlet resmi ideolojisi Alevilerin inanç merkezlerini dizayn edemez. Hele milyonlarca kişiyi temsil eden kurum temsilcilerimizin kılına dahi dokunamaz.

Bu faşizan zihniyet bilsin ki; Alevilerin barış, eşit yurttaşlık, laiklik, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, Alevi köylerine zorla cami yapılması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması gibi talepleri dillendirmek ve bu uğurda mücadele etmek boynumuzun borcudur.

Cemevlerimizi ziyaret eden, açılış törenlerine katılan milletvekili, vali, belediye başkanı ve devlet erki Alevilerin değerlerine saygılı olmak zorundadır.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, bugünden yarınlarımızı inşa etmeye, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmaya, bu gerici yapıya karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeye, onurlu ve dik duruş göstermeye devam edecektir.

AABK, Alevilerin asimilasyonuna, yeni katliamlara, doğanın, çevrenin ve kapitalist kar amaçlı çıkarlar uğruna kirletilmesine karşı durarak, öğretimizi yeni kuşaklara en doğru şekilde aktarmak için çalışacaktır.

AABK, umutsuzluğa, korkuya ve yılgınlığa teslim olmayacaktır.

AABK dünya Alevilerinin umudu olmaya devam edecektir.

YOL cümleden uludur.

Birliğimiz daim, aşkımız camelimiz olsun.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.