Hoşgeldiniz  

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: “Değerlerimizden taviz vermeyeceğiz, size benzemeyeceğiz”

İkrar-HA1 | 13 Ağustos 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: “Değerlerimizden taviz vermeyeceğiz, size benzemeyeceğiz”

İKRAR – Diyanet İşleri Başkanlığı ile Nevşehir Valiliği tarafından “Muharremiye Programı” adı altında Hacı Bektaş Dergahı’nda düzenlenmesi planlanan anma ile ilgili Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat  bir açıklama yayınladı. Açıklamasında çok sert ifadeler kullanan Mat; “Görgüsüzlüğünüz, üsten bakışınız, dayatmacı tutumlarınız, kendinize benzetmeleriniz, asimilasyoncu politikalarınız, osmanlı oyunlarınız bir türlü bitmedi, bitmiyor” ifadeleri kullanıldı.

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat tarafından yayınlanan açıklama da şu ifadeler kullanıldı;

 

Resmi devlet ideolojisini ve dayatmacı politikalarını asla kabul etmiyoruz, reddediyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hace Bektas Veli Anma etkinlikleri kapsamında organize ettiği asimilasyoncu, inkarcı ve değerlerimizi yok sayan operasyonunu şiddetle kınıyorum.

Görgüsüzlüğünüz, üsten bakışınız, dayatmacı tutumlarınız, kendinize benzetmeleriniz, asimilasyoncu politikalarınız, osmanlı oyunlarınız bir türlü bitmedi, bitmiyor.

Biz de inadına ikrarımızdan, inancımızdan, değerlerimizden taviz vermeyeceğiz ve asla size benzemeyeceğiz.

Hece Bektaş Veli Dergahımızı işgal etmek için yıllar sonra getirdiniz camii dergahımızın burnun dibine diktiniz ve “ibadethaneniz cami’dir”, diye bize dayattınız, adres gösterdiniz. Pirimizin ibadethanesi cami olsaydı dergahı kurmaz gider camide namazını kılar, kuran okurdu. Dergahımızda olmayan ne varsa, camii yaparak dergahımızın içine sokmaya çalıştınız.

Aleviler Mevlana Türbesi’nde cem yapsa, bağlama çalsa, semah dönse kabul eder misiniz? Ya da Mevlana kültür etkinliği yapsa doğru bulursun musunuz? Biraz empati… gerçi ne gezer.

Biz sizin namazınıza, ramazan orucunuza, islamın beş şartına karışıyor muyuz? Cenazenizi nasıl kaldıracağınızı söylüyor muyuz? Mevlütünüze, ayetlerinize, dualarınıza karışıyor muyuz? Hayır, saygı duyuyoruz. Cami kutsal bir ibadethanedir, camiye giden ve ibadetini yerine getiren müslüman kardeşlerimize sonuna kadar saygı duyuyoruz. Aynen diğer inançlara saygı duyduğumuz gibi.

Ama biz: Aleviyiz, Bektaşiyiz, Kızılbaşız. Alevilik kendine özgü bir inançtır, anlayın artık bunu. Zorla bizi müslümanlaştırmaktan vaz geçin. Olmayacağız nokta.

Bizim; Pirlerimiz, mürşidlerimiz, rehberlerimiz, taliplerimiz var, Cemimiz, kedi inançsal erkanlarımız var, Deyişlerimiz, mersiyelerimiz, gülbanklarımız, semahlarımız var, Oniki hizmetimiz var, Şahı Merdan Ali’miz var, Şah Hüseyin Postu var, Dergahlarımız, cemevlerimiz, türbelerimiz, ziyaretlerimiz var. Hak Muhammed Ali kültümüz var. Zakirlerimiz, Aşıklarımız, Ozanlarımız, Evliyalarımız, Erenlerimiz, Yarenlerimiz, Yoldaşlarımız var. Muharrem Matemimiz var, Hızır Ayı Niyetimiz (orucumuz) var.

Uzun yıllar aynı coğrafyada bir arada yaşanmışlıktan kaynaklı zoraki kültürel geçişler, etkileşimler olsada, sizin dayattıklarınızın hiçbir biz de yok. Bizde olan da sizde yok. Yani aynı inanca mensup insanlar değiliz. Ama karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde birlikte yaşayabiliriz. Bunu da başarmak zorundayız, bunun başka çaresi de yoktur.

Devlet artık laiklik ilkesine bağlı kalarak inançları dizayn etmekten vaz geçmelidir. Kimin neye, nasıl inanacağına karışmamalıdır. Eşit yurttaşlık hakkı anayasada yazıldığı gibi aynen uygulanmalıdır. Zorunlu din dersleri, diyanet gibi ucube yapılanmalar kaldırılmalıdır. Devletin dini olmaz. Cumhuriyet çoğulcu, eşitlikçi, demokratik ve laik olmalıdır. Hak, hukuk ve adaleti eşit dağıtmalıdır. Demokratikleşme tam anlamıyla sağlanacaksa, bundan başka da caresi ve çözümü yoktur.

Alevilik vardır, Alevilik haktır.

Alevilik, Avrupa’da olduğu gibi devletin anayasal güvencesi altına alınmalıdır ve kabul edilmelidir.

Son olarak sesleniyoruz:

Elinizi; Kutsallarımızdan, Ulularımızdan, Pirlerimizden, İnancımızdan, Dergahlarımızdan, Değerlerimizden çekin.

Yüzyıllardır yaptığınız saygısızlığın, zorbalığın ve haksızlıkların hesabını birgün mutlaka adaletin karşısında vereceksiniz.

Gerçeklerin demine hüü

Aşk ile.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.