Hoşgeldiniz  

AABK: “Hasret Gültekin anıtı, Düzgün Baba Cemevi bahçesine dikilmelidir”

İkrar-HA1 | 22 Temmuz 2021 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AABK: “Hasret Gültekin anıtı, Düzgün Baba Cemevi bahçesine dikilmelidir”

İKRAR – Dersim Düzgün Baba Cemevi bahçesinde dikilen Hasret Gültekin nezdinde tüm şehitler hatırasına oluşturulan anıtın önce dikilip sonra kaldırılması daha sonra da Düzgün Baba Cemevi’nden Nazımiye merkezde bulunan bir Cemevi’ne kaçırılması ile ilgili Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu bir açıklama yaptı. Açıklamasında “15 Temmuz 2020’de dikilip, hemen sökülen ve hapsedilen anıt, şimdi de sürgün edilmiş… Anıtlarımızı yerlerinden sökenler, sürgün edenler biz canı yananların, ailelerin yüreğini bir kez daha kor ateşle yakmıştırlar. Anıt derhal Düzgün Baba Cemevi bahçesine dikilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde;

Kamuoyunun yakinen takip ettiği üzere, 15 Temmuz 2020 tarihinde, Dersim-Nazimiye’de, Düzgün Baba Cemevi bahçesinde inşaa edilen, Madımak Katliamı‘nda yakılarak katledilen 33 canın isminin olduğu kaideler ve Hasret Gültekin anıtı yerlerinden sökülmüştü.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) olarak, 19 Temmuz 2020 tarihinde yaptığımız yazılı açıklamada anıtın yerinden sökülmesini asla doğru bulmadığımızı belirterek, bu yanlıştan acilen dönülmesini ilgili kişilerden talep etmiştik.

Olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen, talebimiz doğrultusunda hiç bir olumlu gelişme olmadığı gibi, üzüntüyle öğreniyoruz ki, Hasret Gültekin’in “Anıt” heykelini şimdide sürgüne göndermişler.

Anıtlarımızı yerlerinden sökerek sürgüne gönderenler, biz canı yananların, ailelerin yüreğini bir kez daha kor ateşlerle dağlamıştır.

Bundan dolayı, bir yıl önceki talebimizi tekrarlayarak, “Anıtın” söküldüğü yere, Düzgün Baba Cemevi bahçesine dikilmesini istiyoruz.

Bu yapılmayacaksa “Anıt” ile ilgi son karar ailelerindir.

Kayıp yakını ailelerin rızalığının olmadığı hiç bir eyleme girişilmemeli, ailelerin alacağı karara saygı duyulmalıdır.

Bu anlamda, konuya dair ailelerin alacağı karar, aynı zamanda AABK‘nın da kararı olacaktır.

AABK olarak, yitirdiklerimizi daha büyük bir özlemle, daha derin bir bağlılıkla anmaya devam edeceğiz.

Elbette onların aziz hatırasını yaşatacağız ve bunun bir parçası olarak Anma Mekanlarımızın olduğu yerde her zamanki gibi yeniden ve daha güçlü toplanacağız.

Elbetteki onların hatırasını yaşatacak mekanları inşa etmeye devam edeceğiz.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.