Hoşgeldiniz  

AABK’den İktidara çok sert kültür merkezleri yanıtı: “Haddinizi bilin”

İkrar-HA1 | 31 Ekim 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AABK’den İktidara çok sert kültür merkezleri yanıtı: “Haddinizi bilin”

İKRAR – Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanlarından yandaş gazeteci Abdülkadir Selvi’nin Cemevleri iddiası hakkında açıklama gerçekleştirdiler. Çok sert ifadelerin yer aldığı açıklama da iktidara haddinizi bilin çağrısı yapan AABK Eşit Başkanları  “Elinizi inancımızdan ve cemevlerimizden çekin. Aleviliği tarif etmek, Alevilerin ibadethanesinin nere olacağına siz karar vermezsiniz. Haddinizi bilin ve oturun oturduğunuz yere” ifadelerini kullandı.

Abdülkadir Selvi tarafından gündeme getirilen ve Alevi kamuoyunda çok geniş yankılar uyandıran “AKP’nin Cemevleri düzenlemesi” hakkında Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama da çok sert ifadeler kullanan AABK iktidar tarafından gerçekleştirecek bu düzenlemenin iyilikten ziyade kötülük getireceği ile AABK olarak böyle bir taleplerinin yada beklentilerinin olmadığını belirtti. 

 

AABK tarafından yapılan açıklamanın tam metni


“Haddinizi bilin, oturun oturduğunuz yerde…

Son 30 yıldır Alevi kurumları, Alevilerin taleplerini yaptıkları mitinglerde, basın açıklamalarında, toplantılarında defalarca yazılı ve sözlü dile getirdiler. Bugün sokakta oynayan çocuklara Alevilerin talebini sorun bir çırpıda anlatırlar.

Alevilerin taleplerini herkes duydu, Dünya, Avrupa Alevileri anladı bir tek Türkiye’de resmi ideoloji ve onun temsil ettiği irade bunu anlamadı. Anlamamak içinde yoğun bir uğraş ve çaba gösteriyor.

Almanya’daki Aleviler eşit yurttaşlık temelinde anayasada bulunan tüm haklarını elde ettiler. Cemevleri ibadethane, ana/dedeler inanç önderi olarak tanıldı. Almanya’da yaşayan Alevilerin çatı kurumu olan AABF bir kamu kuruluşu statüsünü aldı. Kamu kurumu olarak kiliselerin tüm hakları Alevilere ve Alevi kurumlarına yani Alevilerin ibadethanesi olan Cemevlerine de verildi. Almanya devleti ve hükumeti bu anayasal hakları tanırken Alevileri tanımlamadı. Anayasasında olanı verdi ve bu bir lütuf da değidi, anayasal bir haktı.

Türkiye ve Almanya anayasası bir birine çok benzer. Eşit yurttaşlık hakkı, din ve vicdan özgürlüğü, kiişi hak ve özgürlükleri gibi…

Ama gelin görün ki Türkiye Cumhuriyeti ve hükumeti halen Alevilerin eşit yurttaşlık temelinde anayasada bulunan en özgün ve demokratik haklarını kabul etmiyor. Bilakis devlet ve hükümet tüm gücüyle asimilasyon politikalarını acımasızca uyguluyor. Utanmadan sıkılmadan halen Aleviliği tarih ediyor, camiyi ibadethane olarak Alevilere adres gösteriyor..

Her bireyin bir ibadethanesi vardır. Hem kilise, hem havra olamayacağı gibi, hem cami, hem de cemevi olmaz. İnanç olarak bir yere ait olursunuz. Bir tek ibadethaneniz olur.

Dünyada bulunan tüm inanç toplumlarında olduğu gibi Alevi toplumu içerisinde birçok konuda farklı görüş ve uygulamalar doğal olarak vardır. Ama kim kendisine Aleviyim diyorsa, hepsinin ortak tartışmasız tek bir ibadethanesi vardır, o da Cemevi’dir.

AKP hükumeti tüm bu bilinenlerin ışığında halen Cemevlerini ibadethane değil, bir kültürevi olarak görüyor ve bize bunu dayatıyorsa, bilsinler ki, olduğu gibi kendilerine iade ediyoruz.

Alevilerin anayasada bulunan hakları tartışma konusu ya da pazarlık konusu değildir. Bu haklar bir lütuf asla değildir. Biz eşit yurttaşlık temelinde anayasal haklarımızı ısrarla talep ediyoruz ve alana dek kararlı mücadeleyi sürdüreceğiz.

Alevi dedelerinin maaş konusuna gelince, bunu doğru bulmuyoruz. Dedelere maaş talebimiz yok. Çünkü bizim inanç önderlerimiz imam değil, ana/dededir. Bizim inanç önderlerimiz devletin paralı memuru olamaz. Olurlarsa Şah Hüseyin Postu’na oturamazlar. Toplumdan rızalık alamazlar. Erkan yürütemezler. Yani Aleviler ve inanç önderleri devletin alevisi ya da devletin ana/dedesi olamaz. Bu tarihimize de, değerlerimize de, ilke ve inancımıza da terstir, bağdaşmaz.

AKP iktidarına ve Erdoğan’a bir kez daha sesleniyoruz. Elinizi inancımızdan ve Cemevlerimizden çekin. Aleviliği tarif etmek, Alevilerin ibadethanesinin nere olacağına siz karar vermezsiniz. Haddinizi bilin ve oturun oturduğunuz yere.

Birşeyler yapmak istiyorsanız, önce diyaneti ve zorunlu din derslerini kaldırmakla işe başlayın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulayın.

AABK Eşit Başkanları
Nevin Kamilağaoğlu
Hüseyin Mat

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.