Hoşgeldiniz  

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye F-16 gönderimini zora soktu

İkrar-HA1 | 15 Temmuz 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye F-16 gönderimini zora soktu

İKRAR – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Pentagon’un 2023 savunma bütçesini içeren yasa tasarısına Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını bazı koşullara bağlayan ekleme yaptı. Gus Bilirakis ve New Hampshire Vekili Demokrat Chris Pappas öncülüğünde hazırlanan düzenleme ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi.

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 2023 savunma bütçesini içeren ve ABD savunma harcamaları politikalarını belirleyen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına yapılan ekleme ve düzeltmeler kabul edildi.

Komite’de oylanarak tasarıya eklenen madde, Türkiye’ye F-16 satışının koşulu olarak ABD Başkanı’nın bu satışın Amerikan menfaatlerine olduğunu Kongre’ye beyan etmesi ve bu uçakların Yunan hava sahasına izinsiz girişlerde kullanılmayacağını taahhüt etmesini öne sürüyor.

Kongre Üyesi Dina Titus, kabul edilen tasarıyla ilgili yaptığı paylaşımda “Temsilciler Meclisi, NATO müttefiki bir ülkenin toprak egemenliğini sürekli olarak ihlal eden bir ülkeyi ödüllendiremeyeceğimizi Başkan’a (Joe Biden) açıkça ifade etmiştir.” dedi.

Buna göre, ABD Başkanı böyle bir satışın ABD’nin çıkarına olduğuna dair ve F-16’ların Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar yapmayacağı konusunda somut adımların ayrıntılarını da içeren bir onay belgesi vermediği sürece Türkiye’ye F-16 savaş uçağı, F-16 geliştirme teknolojisi veya modernizasyon kitleri satılamayacak. 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.