Hoşgeldiniz  

ABD’de milyonlarca kadın kürtaj yasağını protesto ediyor

İkrar-HA1 | 03 Ekim 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ABD’de milyonlarca kadın kürtaj yasağını protesto ediyor

İKRAR – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Teksas’da 1 Eylül itibari ile yürürlüğe giren kürtaj yasağını protesto etmek amacıyla binlerce kadın Başkent Washington’daki Freedom Plaza Meydanı’nda başlayan büyük bir yürüyüş gerçekleştirdi. Milyonlarca kadın da sosyal medya hesapları üzerinden onlarca eyaletlerden yasağa tepki gösterdi. 

Kadınların hamileliklerinin 6’nci haftasından sonra kürtaj olmasını yasaklayan söz konusu yasa, ülkede tartışmalara neden olmuştu. ABD Adalet Bakanlığı, 9 Eylül’de Teksas Federal Mahkemesine dava açarak, eyaletteki kürtaj yasasının kadınların anayasal haklarını ihlal ettiğini ve “federal yasaların eyalet yasalarından üstün olduğu”na ilişkin ABD Anayasası ilkesine aykırı olduğunu savunmuştu.

ABD Yüksek Mahkemesinin, Teksas’ta mayısta kabul edilen ilgili yasanın 1 Eylül’de yürürlüğe girmesinin engellenmesi için yapılan başvuru üzerine harekete geçmemesi ‘yeşil ışık’ olarak değerlendirilmiş, bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.

ABD Başkanı Joe Biden da Yüksek Mahkemeyi eleştirerek, mahkemenin kürtaj yasağına geçit vermesinin “kadınların anayasal haklarına büyük bir saldırı” olduğunu belirtmişti.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.