Hoşgeldiniz  

ABF’den Gezi Açıklaması; “Gezi toplumsal aydınlanma hareketidir”

İkrar-HA1 | 03 Haziran 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ABF’den Gezi Açıklaması; “Gezi toplumsal aydınlanma hareketidir”

İKRAR – Gezi Direnişi’nin 9. Yıldönümü dolayısıyla Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Merkezi bir açıklama gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada Gezi Direnişinde can veren, yaralanan ve bugün siyasi tutsak olarak hapishanelerde tutulanlar selamlandı, anıldı. 

 

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama;

BASINA VE KAMUOYUNA…!


Gezi, Anadolu halklarının vicdanıdır.
Bundan 9 yıl önce milyonlarca yurttaşın sokağa çıkıp, iktidarın “betonlaşma” politikalarını protesto etmesini hala sindiremeyen Akp Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada milyonlarca yurttaşa hakaret etti. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı ülkede yaşayanları kucaklayan toplumsal barışa huzura hizmet eden yanı ön planda olması gerekirken ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylemleri kabul edilemez.Dil o kadar ağırdır ki,Cumhurbaşkanın bu söylemi kendini destekleyen kadınlar tarafından da rahatsızlık hissettirilmiştir. Biz bu üslup ve tarzı hiç bir dönem kabul etmedik ve etmeyeceğiz.Erdoğan, bulunduğu makamın sorumluluğundan uzak olduğu ve temsil görevini ihlal ettiği çok açıktır.
Biz Aleviler, tarihimiz boyunca her türlü baskı ve şiddetin karşısında olduk. Nerede bir Yezit varsa karşısında mutlaka Hüseyin olduk.
Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı ya da herhangi bir başkası Anadolu halklarına hakaret etme hakkına sahip değildir. Tarihe “Gezi eylemleri” olarak geçen protesto gösterilerine, resmi kayıtlara göre on milyondan fazla her kimlikten ve inançtan yurttaş katılmıştır. Gezi; bir toplumsal aydınlanma ve dayanışma hareketidir. İşte Tayyip Erdoğan’ın tahammül edemediği de budur.
Siyasetçilere yasaklar koyarak, insanlara hakaretler ederek, zamları ve dayanılmaz hale gelen hayat pahalılığını perdeleyemezsiniz.
Milyonlarca insanı açlığa mahkûm edip, üstüne de kadın bedeni ve onuru üzerinden hakaretler etmek, ancak Akp’nin fıtratına yakışır.
Biz Alevi Bektaşi Federasyonu olarak diyoruz ki;
Laik demokratik bir Türkiye’den yana olan tüm kesimlerle, dayanışmaya ve birlikte mücadele etmeye, dün olduğu gibi, bugün de yarın da bir arada omuz omuza yürümeye devam edeceğiz.

Bozuk Düzende Sağlam Çark Olmaz!

Gelin Canlar Bir Olalım
Yoksulun Hakkını Alalım.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.