Hoşgeldiniz  

ADFE: “Çocuklarımızın geleceğini size armağan etmeyeceğiz”

İkrar-HA1 | 03 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ADFE: “Çocuklarımızın geleceğini size armağan etmeyeceğiz”

İKRAR – Yeni öğretim yılının başlamasına günler kala Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) bu yıl sayıları artan İmam Hatip okulları ile öğretmen atamalarında aslan payını alarak oransal çoğunluğu elinde tutan Din Kültürü Öğretmen kadrosuna tepki amaçlı bir açıklama gerçekleştirdi. ADFE’nin “Çocuklarımızın geleceğini size armağan etmeyeceğiz” başlıklı açıklaması;

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ SİZE ARMAĞAN ETMEYECEĞİZ !

Ülkemizde ideolojik ve politik teoriler ve uygulamalarla içi boşaltılan bir eğitim sistemi var.
Yaygın eğitim seviyesinin sürekli iyileştirilmesi ve eğitim sisteminin sürekli teoriye göre değiştirilmesiyle ( arka planda hedeflenen dini uygulamalar) sanki eğitimde reform yapılıyormuş havası yaratılmakta, eğitimin temel amacının “Erdem ”ve “Zeka” olduğu bilinçli bir şekilde yok edilmektedir.
Bizler, birkaç soruyla eğitim sistemini sorguladığımızda gerçeği net görebiliyoruz.
– Çocuklarımıza okulda ne öğretiliyor?
– Öğrendiklerinin gerçek yaşamda yeri var mı?
– Alınan eğitimin, bilim, akıl ve sürdürdüğümüz hayat ile bir bağlantısı var mı?
– Çocuklarımız uygulama farkındalıklarını artırabiliyorlar mı?
– Aldığı teorik dersleri pratiğe dahil etme becerisine sahip olabiliyorlar mı?
– Öğretilen bilgiler eğitim teknolojileri açısından öğrenme başarısını etkin kılıyor mu?
– Öğretmenlere verilen kalıplaşmış soyut müfredat bilgileri neye yöneliktir?

İşte bu bir kaç soruyu kendimize sorduğumuzda, yanıtlarını bulamıyorsak ya da cevaplayamıyorsak, çocuklarımızın gelecekte anlamlı bir hayat sürdürebileceklerine dair net bir yaşam tablosu kafamızda oluşamıyor.
Sevgili canlar;
Tüm dünyada, başta bilgi teknolojileri, çağdaş ve modern bilim sürekli gelişirken, ülkemizde, içeriği her yıl gericilik zihniyeti ile zenginleştirilmiş, dindarlığın daha verimli olması ve çocuklarımızın gericiliğe uyumu için teşvik müfredatları yapılmaktadır.

Tepeden inme eğitim sistemi içinde, aslında cemaatlerin finanse edilmesi amaçlanmaktadır.
Çünkü açılan okulların adı İmam-Hatip Lisesi, hepsi toplumun din ihtiyacını karşılıyormuş anlamı altında açılıyor ya da aileler çocuklarını İmam-Hatip liselerine göndermek için can atıyor gibi bir algıyla halka kabul ettiriliyor. Yani gericilik eğitimini, İmam Hatip Okulları yoluyla liselere yerleştiren AKP, önce okulları tek tipleştirmiş sonrasında, sorgulamayan, düşünemeyen biat eden bir gençlik hedeflemiştir.
Ve ne yazık ki geldiğimiz nokta itibariyle muhafazakâr eğitim, dayatılan ortaçağ uygulamaları çocuklarımızın geleceğini karartmıştır.

Sevgili canlar ; bu eğitim sistemi içindeki İmam-Hatip okulları mesleki, ya da yüksek eğitimin eş değeri değildir. Bugün yaşadığımız sorunlar ve karmaşa bilimin gericilik eğitimi ile karıştırılmasıdır.
Artık toplumun inançlarını kullanıp, bunu bahane ederek kendisi için ayrıcalık talep eden bu zihniyete dur demek gerekir.
Bu eğitim sistemi baştan aşağıya yanlıştır. İmam Hatip Lisesi okuyan, bu zihniyetle meslek sahibi olan çocuklarımızın gelecekte ayrımcılık yapması doğaldır çünkü bu sistem, özgür kadına, özgür erkeğe ve özgür topluma karşı gericilik eğitimini referans almaktadır ve toplumu sınıf mücadelesinden koparmak isteyen, burjuva ideolojisi buna ses çıkartmamaktadır. Toplumu bölmek, birbirbirine düşman etmek için her zaman bir tarafı galeyana getirerek köle haline getirilen her toplum bireyi, bu suskunluğun sonucudur.

Sömürücü, soyguncu, hortumcu olan burjuvanın demokrasisi bugüne kadar sadece sistemi korudu.

Bizler; inancımız gereği bireysel inanç özgürlüğü kişisel bir tercihtir diyoruz, devlet dinden elini çekmeli, eğitim sisteminde laiklik hakim kılınmalı ve demokrasinin daha iyi anlaşılması için, devlet; hak, hukuk ve adaletle toplumu yönetmelidir.

Ve çocuklarımızın geleceği hükümetlerin siyasi ve politik geleceklerinin teminatı değildir.

 

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.