Hoşgeldiniz  

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat’tan Aysel Tuğluk Açıklaması: “Baskı zihniyetine son verilmelidir”

İkrar-HA1 | 10 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat’tan Aysel Tuğluk Açıklaması: “Baskı zihniyetine son verilmelidir”

İKRAR – Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Pir Celal Fırat, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kurucu Eş Genel Başkanı, Eski Milletvekili Aysel Tuğluk için özgürlük çağrısı yaptı. Pir Celal Fırat tarafından kaleme alınan açıklama da “Aysel Tuğluk’a ‘hafızasızlaştırmayı ’ dayatan zihniyetin acımasız ve vicdansız olduğunu düşünüyoruz ve Tuğluk nezdinde tüm tutuklular üzerinden yürütülen düşmanca hukuka son verilmesini diliyoruz” dedi.

Siyasi tutsak Aysel Tuğluk’un cezaevinde yaşadığı sağlık sorunları ile daha fazla tutsak edilmesinin mümkün olmadığına dair açıklamalara son olarak Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Pir Celal Fırat’tan da açıklama geldi. Pir Celal Fırat “Bizler öncelikle adaletin gerçekleşmesine hizmet edecek “toplumsal vicdanın” hukuk devleti ilkesine göre gelişmesini, hasta tutukluların savaş-ölüm siyasetiyle veya ayrımcılıkla ötekileştirilip hayatlarını kaybetmelerine seyirci kalınmamasını istiyoruz ve her tutuklunun bir can taşıdığı ve o canın ölümüyle toplumsal hıncın yatıştırılacağı gibi insanlık dışı bir tavrın yanlış olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat tarafından kaleme alınan açıklamanın tam hali;

TOPLUMSAL VİCDAN ,HUKUK DEVLETİ İLKELERİNE GÖRE GELİŞMELİ
Bir tutuklunun hakları önce insan olmaktan kaynaklamakta olup ,özgürlüğün kısıtlanmasının mecburi kıldığı ölçüde sınırlandırılması haricinde, o kişinin hak ve yaşam özgürlüğü elinden alınmamalıdır.
Kişinin her koşulda insani haklarına ulaşabilmesi için, devletin doğrudan hak ihlalini durdurması ve hukuki koruma sorumluluğunu yerine getirmesi gerekir.
Bizler öncelikle adaletin gerçekleşmesine hizmet edecek “toplumsal vicdanın” hukuk devleti ilkesine göre gelişmesini, hasta tutukluların savaş – ölüm siyasetiyle veya ayrımcılıkla ötekileştirilip hayatlarını kaybetmelerine seyirci kalınmamasını istiyoruz ve her tutuklunun bir can taşıdığı ve o canın ölümüyle toplumsal hıncın yatıştırılacağı gibi insanlık dışı bir tavrın yanlış olduğuna inanıyoruz.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, partinin önceki dönem Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’a ‘hafızasızlaştırmayı ’ dayatan zihniyetin acımasız ve vicdansız olduğunu düşünüyoruz ve Tuğluk nezdinde tüm tutuklular üzerinden yürütülen düşmanca hukuka son verilmesini diliyoruz.
 
HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.