Hoşgeldiniz  

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat: “Bizim tek bir isteğimiz var o da eşit yurttaşlık haklarıdır”

İkrar-HA1 | 05 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat: “Bizim tek bir isteğimiz var o da eşit yurttaşlık haklarıdır”

İKRAR – Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) ve Garip Dede Vakfı Genel Başkanı Pir Celal Fırat, Garip Dede Dergahı’na gelen 30 Bin TL’lik elektrik ile 11.850 TL’lik doğalgaz faturası ile ilgili İKRAR Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Pir Celal Fırat “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz cemevlerimizin ibadethane olarak kabul edilme mücadelesinin bu zamanlarda daha çok hissediyoruz. Toplumun her kesimin daha çok yoksullaştığı bir dönem yaşıyoruz. Bu süreçte biz de çok ağır etkiler ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

HABERİN VİDEOSU;

Garip Dede Cemevi Başkanı Pir Celal Fırat, gelen elektrik faturasını sosyal medya hesabından paylaşması ile tüm yurtta Alevilerin ibadethanesi olan Cemevlerinin devlet tarafından ticarethane olarak kabul edildiği ve kamu hizmetlerinden bu kapsamda hizmet aldığı ortaya çıktı. İbadethane statüsünün ısrarla ve inatla verilmediği Cemevleri yurttaşların lokmaları ve yardımları ile var olma mücadelesi veriyor. Ancak diğer tüm ibadethaneler kamu imkanlarından fazlasıyla yararlanmaya devam ediyor. ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat İKRAR Haber Ajansı’na yaptığı açıklamasında “Biz devletten para beklemiyoruz, kamusal hakkımız olan imkanları kullanmak istiyoruz” dedi.

“VAMPİR GİBİ MİLLETİN KANINI EMEN MANTIK İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat “Toplumun yoksullaştığı bir dönemi yaşıyoruz, her kesimden her ailenin evlerinde sıkıntı var. Adeta canlarımızın hanesine incir ağacının dikildiği bir süreci yaşıyoruz. Herkes mağdur ve herkes fakirleşmeye devam ediyor. Elimizde avucumuzda ne varsa vampir gibi emen bir mantık ile karşı karşıyayız. Bu doğru bir yaklaşım değil. Garip Dede Cemevi’ne 30 Bin TL Elektrik, 11.850 TL’de doğalgaz faturası geldi. Bu konu ile ilgili toplumumuz sahiplendi ve tepkilerini dile getirdiler. Bu sorun sadece Garip Dede Cemevi’nin sorunu değil bugün her Cemevi bu sorunu yaşıyor” dedi.

“SİVİL İTAATSİZLİK KARARI ALABİLİRİZ”

Alevi kurumları olarak ortak bir karar alarak eylem kararı alabileceklerini belirten Pir Celal Fırat, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan’da eşlik etti.  Ziyarette Alevi örgütlerinin çatı kuruluşları olarak alınacak bir karar doğrultusunda ortak bir eylem yapılabileceği ve faturaların ödenmemesi gibi bir karar alınabileceği belirtildi.  Pir Celal Fırat “Şimdi ABF Genel Başkanımız Hüseyin Dedemiz, AVF Genel Başkanı Haydar Baki Doğan ile bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bu boyutta ne yapabileceğimizi konuşup kararımızı açıklayacağız. Alevi toplumu sivil itaatsizlik kararı almalı ve tüm cemevlerimize bu faturaları ödememesi yönünde bir çağrı yapacağız.  Ödenmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BİZİM İSTEDİĞİMİZ EŞİT YURTTAŞLIK BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat açıklamasına “Esasında bu mücadelenin parasal bir direniş olmadığını göstermemiz gerekiyor. Hak mücadelesi direnişi olarak görüyoruz. Bizim istediğimiz tek konjonktür eşit yurttaşlıktır. Eşit yurttaşlığın dışında herhangi bir şey istemiyoruz. Diğer halklara topluluklara inançlara ne veriliyor bize de o verilsin yada verilmesin. Ben vergi veriyorsam yediğim simitten içtiğim çaydan sudan vergi alınıyorsa aynı çerçevede benim inancıma ve geleneklerime de aynı şekilde hizmet götürmek durumundadır. Holdingleşen bir diyanet ile karşı karşıyayız. Bize sürekli camilerde elektrik faturası ödüyor diyorlar. Yok öyle bir şey Diyanet Vakfı olarak ödemeler gerçekleştiriliyor” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler: , , ,

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.