Hoşgeldiniz  

ADO’dan seçimler öncesinde partilere Alevilerin hakları ile ilgili sorular

İkrar-HA1 | 09 Eylül 2022 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ADO’dan seçimler öncesinde partilere Alevilerin hakları ile ilgili sorular

İKRAR – Alevi yurttaşların sosyal ve kültürel hakları ile inanç haklarının elde etmesi adına kurulan Alevi Düşünce Ocağı (ADO) Derneği yaklaşan 2023 Seçimler öncesinde tüm siyasi partilere mektup yazarak Alevi yurttaşların yasal sorunları ve talepleri ile ilgili planlanan ve düşünülen yasal planlamalar hakkında bilgi istedi. 


Alevi Düşünce Ocağı (ADO) 27 Siyasi partiye gönderdiği mektupta Alevi vatandaşların yaşadığı ve maruz kaldığı yasal sorunlar ile ilgili planlandıkları yasal çözümler hakkında bilgi talebinde bulundu. ADO tarafından yapılan açıklamada;

”Alevi sorunları yaklaşan seçimler nedeni ile son günlerde yeniden gündeme çıkarılmış bulunmaktadır. Ülkemizin seçimlere hazırlanmakta olduğu böyle bir dönemde siyasi partilerin net İNANÇ POLİTİKALARI oluşturma ve açıklamalarını beklemekteyiz.
Bu sürece bir katkı olması dileği ile seçime katılma hakkı kazanmış 27 siyasi partiye bizce önemli altı adet önemli soru sorduk;

• CEM EVLERİ yasal statüsü AİHM, YARGITAY ve hukuk mahkemelerimizde belirlenmiş ancak hâlâ yönetmelik ve yasalara yansıtılmamıştır. Gerekli düzenlemeler yapılmalı mı?
• İnanç grupları da yasal tüzel kişilik haklarını kullanabilmeli mi?
• SÜNNİ inanca sağlanan desteklerden diğer inançlar da yararlanmalı mı?
• AİHM ve T.C. ANAYASA MAHKEMESİ ‘nin insan hakları ve Anayasa ‘ya aykırı
olduğunu ayrı ayrı nedenlerle kararlar altına aldığı ZORUNLU DİN KÜLTÜRÜ ve AHLÂK DERSLERİ, 12 Eylül’den önce olduğu gibi seçmeli derse dönüştürülmeli mi?
• Orta ve yüksek öğretimde ALEVİ din adamları yetiştirebilmek için lise ve fakülteler açılmalı mı?
• İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ konusundaki görüşlerinizi bir özet belge veya kitapçık olarak alabilir miyiz?
Sorularımızın cevaplanmasını beklediğimiz bu günlerde sizlerin de desteğini bekliyor, alacağımız cevapları sizlerle hızlıca paylaşacağımızı bilgilerinize sunuyoruz.
Konu ile ilgili ilave bilgi, belge ve sorularınızı cevaplamak için emirlerinizdeyiz”

 

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.