Hoşgeldiniz  

AF-HB’den Açıklama; “Zorunlu Din dersi kaldırılıncaya dek mücadelemiz sürecektir”

İkrar-HA1 | 13 Nisan 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Hukuk Adalet, Manşet, Politika, Son Dakika, Yaşam A- A+

AF-HB’den Açıklama; “Zorunlu Din dersi kaldırılıncaya dek mücadelemiz sürecektir”

İKRAR – Anayasa Mahkemesi’nin “Zorunlu Din Dersleri” ile ilgili almış olduğu “Hak İhlali” kararı kamuoyunda yarattığı etki devam ediyor. Demokratlar ve aydınlar kararı desteklerken gericiler, iktidar ve yanlıları karar tepki göstermeye, Anayasa Mahkemesi’ni eleştirmeye devam ediyorlar. Kısa zaman önce Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekler Federasyonu öncülüğünde kurulan Alevi Federasyonları Hukuk Birimi alınan karar ile ilgili bir açıklama kaleme aldı. Yapılan açıklamada Zorunlu Din dersleri, cemevlerine yasal statü gibi uzun yıllardır sürdürülen mücadelenin devam edeceği belirtildi.

ALEVİ FEDERASYONLARI HUKUK BİRİMİ’nin Açıklaması;

BASINA ve KAMUOYUNA

Ülkemizde örgün eğitim sistemindeki “zorunlu din dersi” uygulamasına karşı öğrenci velileri tarafından açılmış olan davalardan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınan dava ile ilgili olarak AİHM’nin 2007’de verdiği kararda;

“Din dersinin nesnel, çoğulcu ve eleştirel olmadığına, farklı dinler ya da inanışlara ilişkin yeterli bilgi içermediğine ve bu nedenle zorunlu tutulamayacağına” karar vermiştir.

AİHM, 2014 yılındaki başka bir kararında da “din dersinin zorunlu tutulamayacağına” hükmetmesine rağmen, ülkemizin yasal mevzuatında ve mevcut uygulamasında hiçbir değişikliğe gidilmemiştir.

2009’da; Hasan EL isimli veli tarafından, çocuğunun zorunlu din dersinden muaf tutulması amacıyla başlattığı hukuksal mücadele sonucunda;

Anayasa Mahkemesi tarafından, Anayasanın 24’üncü maddesinin 4’üncü fıkrasında güvence altına alınan “ebeveynlerin eğitim ve öğretimi kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama hakkının” İHLAL EDİLDİĞİNE karar verilmiştir.

Açıklanan nedenlerle;
Ülkemizin taraf olduğu ve iç hukukumuzda da geçerli olan; başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile insan hakları alanındaki başkaca birçok sözleşmeye ve AİHM kararlarına rağmen, her hangi bir yasal mevzuat ve uygulama değişikliğine gidilmemiş olması nedeniyle, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen bu son karar önemli bir adım olmuştur.

AFHB olarak; Gerekçeli kararın yayınlanmasına mütakiben, “zorunlu din dersi” uygulanmasının kaldırılması ve din dersi almak isteyen öğrencilere verilecek din dersi müfredatında ise tüm inançlara yer verilmesi için yasal zeminde mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…


ALEVİ FEDERASYONLARI HUKUK BİRİMİ

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.