Hoşgeldiniz  

Afganistan’ın tanınmış yapımcılarından ve ilk kadın yönetmeni Saba Sahar vuruldu.

Muhabir 24 | 25 Ağustos 2020 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

Afganistan’ın tanınmış yapımcılarından ve ilk kadın yönetmeni Saba Sahar vuruldu.

Afganistan’ın en tanınmış aktrislerinden, yapımcı ve ilk kadın yönetmen Saba Sahar başkent Kabil’de vuruldu. Saldırıda Saba’nın koruması ve şoförünün de yaralandığı belirtildi. Saba’nın saldırının ardından hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı kaydedildi.

‘Failler cezalandırılmalı’
Saba’ya yönelik saldırıya Uluslararası Af Örgütü, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşım ile tepki gösterdi. Örgüt, Saba’ya yapılan saldırıyı kınayarak, gazetecilerin ve insan hakları çalışanlarının korunması çağrısında bulundu. Örgüt yaptığı paylaşımda, “İnsan hakları savunucularına, siyasi aktivistlere, gazetecilere ve film aktörlerine yönelik saldırı ve suikastlerdeki artış çok endişe verici. Bu saldırılar ciddi şekilde soruşturulmalı ve failler cezalandırılmalıdır. Yetkililer tehdit altında olanları korumalıdır” sözlerini kullandı.
Saldırının sorumluluğunu şu ana dek hiçbir grup üstlenmedi.
Saba Film Enstitüsü’nün kurucusu olan Saba, bugüne kadar üç bağımsız filmin de yönetmenliğini üstlendi. Komiser Amanullah isimli 24 bölümlük dizinin yönetmen koltuğunda oturan Saba, dizide aynı zamanda başrolü de oynadı. Cesur ve dürüst bir kadın polis karakterini oynayan Saba, erkeklerin dünyasında mücadele ediyordu.
Saba, yer aldığı yapımlarda Taliban, savaş yanlıları ve uyuşturucuya karşı adalet ve dürüstlük için ayakta duran kadın rollerini canlandırdı.
‘Kadınların her şeyi yapabileceğini göstermek istiyorum’
Daha önce İngiliz Guardian gazetesine verdiği bir röportajda Saba, “Afgan kadınların erkeklerin yaptığı her şeyi yapabileceğini göstermek istiyorum. Kızlarını ve eşlerini eve kapatan muhafazakarlara kızlarının ve eşlerinin eğitim almalarının, biraz para kazanmalarının, Afganistan’ın yeniden inşasına yardım etmeleri için onların dışarı çıkmalarına izin vermelerinin ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyorum” demişti.
‘Ailemi bir daha göremeyebilirim’
Aynı röportajda bu isteklerin bir bedelinin olduğunu kaydeden Saba, “Ancak örnek olarak yaşamanın bir bedeli vardır. Her sabah evden çıktığımda ölebileceğimi biliyorum, ailemi bir daha asla göremeyebilirim” ifadelerini kullanmıştı.
Birkaç yıl önce telefon ile ölüm tehditleri aldığını söyleyen Saba, “Sevdiklerime veda etmemi söylediler, çünkü yakında ölebilirim” demişti
Saba, ayrıca koruması olmadan evden asla çıkmadığını da dile getirmişti.

Kaynak: BBC Türkçe

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.