Hoşgeldiniz  

AİHM, TBMM’de 40 HDP’li vekilin dokunulmazlığının kaldırılması hakkında kararını açıkladı

İkrar-HA1 | 01 Şubat 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AİHM, TBMM’de 40 HDP’li vekilin dokunulmazlığının kaldırılması hakkında kararını açıkladı

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Savcılıklar aracılığı ile Halkların Demokratik Partisi Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 40 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması sonrasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvurular sonrasında bugün AİHM kararını açıkladı. AİHM “Türkiye’de iktidar düşünce özgürlüğü ve demokrasi kültürüne aykırı adımlar atmaktadır. Bu demokrasi ayıbıdır ve anayasaya aykırıdır. Kişilerin ifade özgürlüğü ile birçok hakları ihlal edilmiştir” diyerek Türkiye’yi suçlu buldu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) aralarında tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 40 HDP’li vekilin dokunulmazlıklarının Anayasa’ya aykırı olarak kaldırıldığına ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Avukat Ramazan Demir, “tutuklu milletvekillerinin de derhal tahliye edilmesi gerekir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avukatı Ramazan Demir şu ifadeler ile alınan kararı açıkladı;

“AİHM, HDP’li 40 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili ihlal kararını açıkladı. Muhalefetin de koşa koşa ortak olduğu ve Kürt siyasi hareketine karşı anayasa da açıkça çiğnenerek işlenen suçlarda son perde de bu şekilde kapanmış oldu.

AİHM’in Büyük Daire kararı ile birlikte değerlendirildiğinde gözaltına dahi alınamaması gereken Selahattin Demirtaş ve arkadaşları 5 yıldır cezaevinde. Biten yargılamaların yeniden açılması, devam edenlerin düşürülmesi, tutuklu milletvekillerinin de derhal tahliye edilmesi gerekir.”

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.