Hoşgeldiniz  

Aile Bakanı Yanık’tan rezalet açıklama: “Kadına şiddet pandemi nedeniyle tolere edilebilir sayıda…”

İkrar-HA1 | 22 Mayıs 2021 | Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Aile Bakanı Yanık’tan rezalet açıklama: “Kadına şiddet pandemi nedeniyle tolere edilebilir sayıda…”

İKRAR- AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık, Kadına şiddet konusu ile alakalı yaptığı sunumda Şubat ve Mart ayında gerçekleşen şiddet olaylarına “tolere edilebilir” dedi. Nisan 2020 için de şiddet vakalarının arttığını belirten Yanık “pandeminin etkileriyle hayata tutunma çabası sonrasında oluşan stres” açıklaması yaptı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ilginç ve makam sahibi birisi için rezalet açıklamalar gerçekleştirdi, kadına şiddet konusundan bahsederken Ocak 2020 itibarıyla 19 bin 582 olan sayının Şubat ve Mart’ta “tolere edilebilir sayılarla attığını” söyledi. Yanık, Nisan 2020’de kadına şiddetin arttığını söylerken, nedenini ise, “pandeminin etkileriyle hayata tutunma çabası sonrasında oluşan strese” bağladı.

23 Nisan’da makamında ağırladığı 10 yaşındaki çocuğa Ramazan dolayısıyla bir şey ikram etmediğini söylemesi ve çocuğun koruma evinde kaldığını dile getirmesiyle tepki çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu kez de Meclis’te kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılması için kurulan komisyonda skandal ifadeler kullandı.

Yanık, Koronavirüs salgınının başlarında yaşanan kadına şiddet olaylarındaki artıştan bahsederken “Tolere edilebilir” oranda arttığını söyledi. 

Yanık, “Pandemi sebebiyle oluşan ve alışkanlıkları bir anlamda değiştiren, şiddeti oransal olarak değilse bile yoğunluğunu biraz daha arttıran bir dönemden bahsediyoruz. Ocak 2020 itibarıyla 19 bin 582 olan sayı, şubat-martta tolere edilebilir sayılarla artarken, Nisan 2020’de ciddi bir düşüş gösteriyor. Sonra tekrar artmaya başladığını görüyoruz. Bu da pandeminin etkilerinin yani nisanda ilk pandemiyle karşılamanın getirdiği bir şaşkınlık ve nasıl diyelim, belki hayata tutunma çabası ‘survive’ duygusu devam ederken, sonrasında o stresin oluşturduğu ciddi bir yükselmeyi görüyoruz ve daha sonra tekrar Ocak 2020’de başladığı veya Şubat 2020’de pandemi öncesine doğru ilerlediğini görüyoruz” diye konuştu.

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.