Hoşgeldiniz  

Akbelen’de mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi

İkrar-HA1 | 13 Ağustos 2021 | Doğa Ekoloji, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Akbelen’de mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi

İKRAR – Akbelen Ormanı için direnişte olan yaşam savunucularının mücadelesi meyve verdi. Mahkeme yürütmeyi durdurdu. İkizköylüler, çağrı yaparak mahkemenin kararını duyuracaklarını söyledi. Yapılan eylemde “Kömürcü şirket, ormanımızı, tarım alanlarımızı, zeytinliklerimizi, köyümüzü, yani yaşam alanlarımızı terk edinceye dek mücadeleye devam ediyoruz. Akbelen Ormanını terk etmiyoruz!” denildi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki 740 dönümlük Akbelen Ormanı’nda, termik santrale yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok edilmek istenen ağaçları korumak için bölge halkı haftalardır gece gündüz demeden ormanda nöbetteydi. Yaşam alanlarını korumak isteyen bölge halkı ve onlara destek verenler bütün engelleme girişimlerine rağmen direnişini sürdürürken mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Yaklaşık 1 aydır süren İkizköylüler ile yaşam savunucuların direnişi sonuç verirken, mahkemenin kararına ilişkin açıklama yapıldı.

İkizköy’de yaklaşık bir ayı aşkın süredir Akbelen Ormanlarında nöbet tutan yaşam savunucuları müjdeli haberi bu sabah aldı. Muğla 1. ve 3. İdare Mahkemeleri, açılan iki davada da yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.