Hoşgeldiniz  

AKD Genel Başkanı İsmet Kurt: Cemevleri Eğitim Yuvası Olmalıdır

Haberci34 | 10 Haziran 2021 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Röportaj, Röportaj A- A+

AKD Genel Başkanı İsmet Kurt: Cemevleri Eğitim Yuvası Olmalıdır

İKRAR – Geçtiğimiz günlerde Alevi Kültür Dernekleri Narlı Şubesi ve Pazarcık Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığında yapılan, altı aylık ahşap boyama kursu sonunda hazırlanan sergi açılışı yapıldı. Sergide kursiyerlerin kurs süresince yapmış olduğu el emeği ürünler sergilendi. Sergi yoğun ilgi gördü. Açılışa katılan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Sayın İsmet Kurt’la yaptığımız röportajda, cemevlerinin işlevleriyle ilgili görüş aldık. 

Geçtiğimiz günlerde Narlı Şubenizde gerçekleştirilen açılışa katıldınız. Görüşleriniz nelerdir?

Canlar çok güzel bir çalışma yapmışlar. Yaklaşık altı ay süren eğitim sonrasında çok da güzel eserler meydana gelmiş. Bu tür çalışmalar hem eğitim gören canların meslek edinmesine, hem de kurumların asıl amacına hizmet etmesine vesile oluyor ve bu da bize gurur veriyor. Hepsinin emeklerine sağlık.

Sizce cemevleri bu tür çalışmalarda yeterince aktif mi?

Aslında cemevlerinin var oluş sebepleri sadece ibadet ya da cenaze hizmeti değil. Alevi inancı bir yoldur ve bu yolda, inanç, eğitim, kültür, sanat… hepsi birbirini tamamlayan unsurlar. Bu binalar halka hizmet etmediği, halka faydalı olmadığı sürece, amacını tamamlamış sayılmaz. Cemevleri birer eğitim yuvası, kültür merkezi ve dayanışma alanı olarak, inanç ayırmadan herkese hizmet etmek için varlar. Örneğin geçtiğimiz günlerde sergi açılışını yaptığımız Narlı Cemevindeki canlarımız, eğitime katılan kursiyerlerin bir hobi kazanmasına, belki de evinin geçimine destek olmasına aracı oldular. Ne mutlu onlara… Bu tür çalışmalar ne kadar çok yayılırsa, bizler de var oluş amacımızı o kadar yerine getirmiş oluruz.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Maalesef maddi manevi çok zor zamanlardan geçiyoruz. Pandemi süreci işsizliğin, açlığın, eğitimsizliğin arttığı bir dönem oldu. Eğitim sistemi hepimizin malumu. İşsizlikse zirveye çıkmış durumda. Böyle zamanlarda bizlere büyük görev düşüyor. Mesleki eğitimler, öğrencilere verilecek destek dersleri, dayanışma çalışmaları, içinde bulunduğumuz sürecin maddi manevi destekçisi olacaktır. Çünkü psikolojik olarak da çok etkiledi herkesi. Bu nedenle cemevlerinin açık kalan bu boşlukları doldurmak için arayış içinde olması, bunun için çabalaması, cemevlerini asıl var olma amacına ulaştıracaktır. Bu yolda hizmet eden, gönül birleyen tüm canların emeklerine sağlık.

 

İKRAR HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.