Hoşgeldiniz  

AKP’de Arap Emirlikleri Krizi… Cahit Özkan istifa talebine karşı koyuyor

İkrar-HA1 | 15 Mayıs 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’de Arap Emirlikleri Krizi… Cahit Özkan istifa talebine karşı koyuyor

İKRAR – AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın Armağan Çağlayan’ın programında Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkiler konusunda yaptığı açıklamalar sonrasında Erdoğan’ın talimatı ile AKP Sözcüsü Ömer Çelik bir açıklama yapmış ve Özkan’ın beyan ettiklerinin partileri ile alakası olmadığını açıklamıştı. Öyle ki AKP kulislerinin de hareketlendiği belirtildi. AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Cahit Özkan’ın istifasını istediği belirtildi. Ancak Cahit Özkan istifa etmek konusunda direndiğini, “İstifa edersem adım karalanır, siyaseten linç edilirim” dediği belirtildi.

Program sırasında Armağan Çağlayan tarafından Özkan’a “Yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden ilişkiler kuruldu, imzalar atıldı. Ama hükümete yakın çevreler BAE’yi 15 Temmuz’un sponsoru ilan etmişti. Arada ne değişti?” sorusu soruldu.

Özkan, soruya, “Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti” yanıtını verdi.

Bu açıklamalar sonrasında AKP kurmayları devreye girdi. Önce Ömer Çelik sonra da Cumhurbaşkanlığı bürokratları teker teker Cahit Özkan’ı konuşmalarından dolayı kınadılar. Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanan bir istifa dilekçesi Cahit Özkan’a sunuldu. Ancak Cahit Özkan istifa dilekçesini yırtarak “İstifa edemem, edersem adım karalanır, siyaseten linç edilirim. Erdoğan beni nasıl ortaya atar böyle” dediği iddia ediliyor. Cahit Özkan’ın FETÖ ile olan ilişkileri, birliktelikleri ve 15 Temmuz sonrasında ki tutumu da sosyal medya da alay konusu oldu. Cahit Özkan’ın bazı vekiller aracılığı ile Erdoğan’a ulaşmaya çalıştığı, istifa talebinin geri çekilmesini sağlamaya çalıştığı belirtildi. Ancak AKP’li ve Erdoğan’a yakın önemli bir isim Cahit Özkan’ın istifa ettirileceğini, yeni grup başkan vekilinin dahi belirlendiğini iddia etti.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.