Hoşgeldiniz  

AKP’den Cemevleri için düzenleme “Kültür Merkezi statüsü”

İkrar-HA1 | 29 Ekim 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’den Cemevleri için düzenleme “Kültür Merkezi statüsü”

İKRAR – İktidar yanlısı Abdülkadir Selvi tarafından sızdırılan bilgilere göre Erdoğan’ın talimatı ile uzun bir süredir çeşitli kentlerde cemevi ziyaretleri gerçekleştiren danışmanlar raporlarını Erdoğan’a sundular. Erdoğan’ın görevlendirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından da Alevi kurum yöneticileri ile yakın bir zamanda bir toplantı gerçekleştirilecek. Erdoğan’ın kafasında Cemevlerine ibadethane statüsü vermek yerine Kültür Merkezi statüsü verilmesi planlanıyor.

AKP’li kulislerden duyduklarını yazan Abdülkadir Selvi’nin kaleme aldığı iddia bomba etkisi yarattı. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile oluşturulan danışman heyeti Türkiye’nin çeşitli kentlerinde cemevi ziyaretleri gerçekleştirildi. Ziyaretlerden sonra danışmanların hazırladığı rapor AKP’li Cumhurbaşkanına sunuldu. Erdoğan’ın görevlendirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu vakıflar ve dernekler üzerinden hizmet veren cemevlerini kültür merkezi statüsü verilmesi konusunda görüş alış verişinde bulunmak üzere yakın bir zamanda Alevi kurum yöneticileri ile toplantılar gerçekleştirecek. AKP’den 5 kişilik aralarında milletvekillerinin olduğu heyet oluşturulacak. Heyet Süleyman Soylu ile birlikte Alevi kurum yöneticileri ile görüşecek. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek olan dernek ve vakıflar resmi kurum haline dönüştürülecek. Elektrik, Su ve Doğalgaz giderleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ödenecek. Cemevlerinde çalışan Dedelere maaş bağlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı yıllık bütçesinden Cemevlerine pay ayıracak.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.