Hoşgeldiniz  

AKP’li Belediye Başkanı, Kayyum Belediye Başkanı Kaymakamları usulsüzlükle suçladı

İkrar-HA1 | 11 Eylül 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’li Belediye Başkanı, Kayyum Belediye Başkanı Kaymakamları usulsüzlükle suçladı

İKRAR – Dersim’in Mazgirt İlçesinin AKP’li Belediye Başkanı Murat Becerikli, Mazgirt Kaymakamı ve aynı zamanda İçişleri Bakanlığı tarafından Akpazar (Peri) Belediye Başkan Vekili sıfatıyla kayyum olarak görevlendirilen yöneticileri belediyede usulsüzlük yapmakla suçladı. Becerekli “Kayyum Kaymakam sosyal yardımlaşma paralarıyla konutunun eşyalarını yeniledi” dedi.

2017 yılında Mazgirt ilçesine kaymakam olarak atanan Kenan Aktaş’ın kendisine 2 milyon değerinde zırhlı araç tahsisi yapıldığını ve kaymakam Aktaş’ın herhangi bir bilgilendirme yapmadan resmi araçla şehir dışına çıktığını belirten Mazgirt Belediye Başkanı Murat Becerikli,  “İlçemize bağlı Belde Belediyesine kayyum olarak görevlendirilen Mazgirt Kaymakamı Kenan Aktaş, devletimizin kendisine 2 milyonluk zırhlı araç tahsis etti. Ancak Kenan Aktaş o dönemde korumasıyla birlikte o resmi aracı gayri resmi işlerde kullanarak o araçla ciddi bir kaza geçirmesinden sonra, o araç çok büyük maddi hasar gördü. O araçla kaza yaptıkları yer Tunceli ili sınırları içerisinde değil, Mardin ilinde yapılmıştı. Kaymakamlığa tahsis edilen bu araçla kaza yapılması sonrasında bu olayla ilgili herhangi bir resmi işlem yapılmadı. Normalde kamu aracıyla bir kaza yapıldığı zaman, bunun için resmi işlem yapılması lazım. Ancak eski kaymakam ve koruması o aracı kaza yaptıktan sonra herhangi bir resmi işlem yapılmadan, Malatya’da bir servise yine el atından para vererek gayri resmi bir şekilde onarımını yaptırıyorlar. Aracı tamirden sonra getirip garaja attılar” diye konuştu.

 

“ŞEHİR DIŞINA ÇIKARKEN HERHANGİ BİR İZİN ALINMADI”


Becerikli açıklamasına şöyle devam etti; “Bu sefer özel idareye bağlı köylere hizmet götürme birliği üzerinden başka bir araç aldılar. Bu beyefendiler eğer kamu görevinde oldukları için bu kazayı yaptılarsa, bu aracın zabıtlar tutularak aracın bakımı yapılması lazımdı, ancak onu yapmadılar. Burada da gayri resmi bir iş içerisinde oldukları aşikardır. Çünkü Kaymakam’da olsanız, Belediye Başkanı da olsanız, bir başka şehre giderken bir olur veya resmi bir belge olması lazım. Şehir dışına gidildiğinde ve birkaç gün kalındığında bir olur almanız ve yerinize de vekaleten birinin görevlendirilmesi lazım. Burada gayri resmiden kastımız şudur; bu kaymakam ve koruması Mardin’e giderken herhangi bir resmî belge veya görevlendirmeyle mi gitti? Eğer öyle bir belge olsaydı o araçla Mardin’de kaza yapıldığında o aracı resmi yollardan gerekli tutanaklar tutularak tamir edilmesi gerekirdi. Ancak bu işlemlerin hiçbiri yapılmadı. Yapılan bu tür keyfi muameleler hiçbir şekilde ne hükümetimizi ne de Devletimizi bağlamamaktadır. Devletimiz bu tür keyfi ve şahsi yapılan olumsuz işlerin müsebbiplerini affetmeyecektir.”

“SOSYAL YARDIMLAŞMA PARASIYLA LOJMANIN EŞYALARINI YENİLEDİ”

2020 yılında ilçeye atanan kaymakam olarak atanan Muhammed Şahin’in ise sosyal yardımlaşma vakfının parasıyla lojmanındaki eşyaları değiştirdiğini iddia eden Becerikli, “Kaymakamlık bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının amacı yoksul insanlara yardım etmek için kurulmuştur. Bu vakıflara gelen ayni ve nakdi yardımların tümü maddi durumu uygun olmayan vatandaşlarımız için kullanılır. Yardıma muhtaç vatandaşlarımız için gelen bu yardımlar hiçbir şekilde kaymakam veya diğer kamu görevlilerinin şahsi ve çıkar gerektiren diğer işler için harcanamaz. Ancak 2020 yılında ilçemize Kaymakam olarak geçici görevlendirilen ve Akpazar Belde Belediye Başkan Vekili olarak da görev yapan Muhammed Şahin beyin, ilçemizde kaymakam olarak göreve başlamasından sonra heyet üyesi olarak bir kez vakıf toplantısına katıldım. Kaymakam Beyin emrivaki tutumları ve devlet otoritesine yakışmayan davranışları hoşumuza gitmedi. Orada alınan kararlar oybirliğiyle alınması gerekirken kaymakam bey kendi keyfine göre yardım kararları almasından sonra hiçbir toplantıya katılmama kararı aldım. Sonrasında bu Kaymakam Sosyal Yardımlaşma Vakfından vatandaşlar üzerinden paralar çıkartarak oturduğu makamının ve lojmanın eşyalarını yenilediğini duyduk. Aldığı oda takımı 30-40 bin TL olduğu ifade ediliyor. Bu konuyla ilgili bir inceleme başlatıldığında zaten her şey ortaya çıkacaktır” diye kaydetti.

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.