Hoşgeldiniz  

AKP’li Cumhurbaşkanı erken seçim çalışmalarına başladı; asgari ücrete ek zam, EYT, 3600 ek gösterge…

İkrar-HA1 | 26 Haziran 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’li Cumhurbaşkanı erken seçim çalışmalarına başladı; asgari ücrete ek zam, EYT, 3600 ek gösterge…

İKRAR – İktidarın, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında, ücretli kesimlere zam ve “iyileştirme” yapılacağı taahhüdü, AKP ve MHP liderlerinin sık sık “Seçimler zamanında yapılacak” açıklamalarına karşın, erken seçim tartışmaları siyaset gündeminden düşürmüyor.

Muhalefet partilerinde, asgari ücrete Temmuz’da ek zam hazırlığı, öğrenci affı, 3600 ek gösterge, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) iktidar tarafından gündeme alınması, “erken seçimin işaretleri” olarak görülüyor ve sonbaharda erken seçim beklentisi dile getiriliyor.

Siyaset bilimci ve siyasi strateji uzmanı İbrahim Uslu’ya göre atılacak bu adımlar sonuç doğurmayacağı için iktidar, seçim stratejisini ekonomi üzerinden değil, “güvenlik ve uluslararası ilişkiler” alanında kazanılabilecek “zaferler” üzerine kuruyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar sözcüleri, artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında, ücretli kesimlerin rahatlatılmasına dönük adımların atılacağını sık sık dile getiriyor.

Meclis’e 880 milyar liralık ek bütçe sunan iktidar partisinin, memur, işçi ve emeklilerine Temmuz ayında zam yapılması, 3600 ek gösterge düzenlemesinin yanısıra, asgari ücrete Temmuz ayında ek zammı da gündemine aldı.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da dün akşam Habertürk’te katıldığı televizyon programında “Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere, öyle zannediyorum ki, yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek” sözleriyle önümüzdeki aylarda asgari ücrete ek zam hazırlığını duyurdu.

Kurtulmuş, ayrıca EYT’lilerin de iktidarın masasında olduğunu söyledi:

“Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem, ama dediğim gibi bu konu hükümetin masasındadır.”

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.