Hoşgeldiniz  

AKP’li Cumhurbaşkanı tek başına bir ayda 788 Milyon TL örtülü ödenek kullandı

İkrar-HA1 | 16 Nisan 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’li Cumhurbaşkanı tek başına bir ayda 788 Milyon TL örtülü ödenek kullandı

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, halkın krizle boğuştuğu martta, örtülü ödenekten 788 milyon TL harcadı. Bu, tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçti. Hazine, özelleştirme iddialarının merkezindeki BOTAŞ’a ise geçen ay 37 milyar TL verdi.

Ekonomik yıkım, yüksek enflasyon, açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca yurttaşın durumu, Saray’ın ölçüsüz harcamalarının hızını kesemiyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüz binlerce vatandaşın bir aylık geliri büyüklüğündeki bir parayı “gizli hizmet giderleri” adı altında tek başına harcadı. Örtülüde tarihi rekor kırıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre merkezi yönetim bütçesi mart ayında 69 milyar TL açık verdi. Bu dönemde, bütçe görünümünde yaşanan bozulmada harcamaların yıllık bazda yüzde 102,3 oranında artması belirleyici oldu. Mart ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 224,9 milyar TL, bütçe gelirleri 156 milyar TL oldu. AKP’nin hoyrat harcamalarının sürdüğünü ortaya koyan rakamlara göre, yalnızca Cumhurbaşkanı’nın kullanabildiği, ‘örtülü ödenek’ olarak adlandırılan ve hesabı sorulamayan gizli hizmet giderleri için mart ayında 788 milyon 491 bin TL harcandı. Örtülüdeki bir aylık artış, yüzde 366’yı buldu. Bu yılın üç ayında harcanan toplam örtülü harcama tutarı ise 1 milyar 14 milyon 688 bin TL oldu. Erdoğan’ın martta yaptığı örtülü ödenek harcaması, harcama istatistiklerine göre, tüm zamanların rekoru olarak kayıtlara geçti. Sadece mart ayında yapılan harcama, 2006, 2007, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında yapılan yıllık örtülü ödenek harcamalarını geride bıraktı. Daha önceki rekor, yine Erdoğan tarafından geçen yılın haziran ayında 463 milyon TL’lik harcama ile kırılmıştı.

 

Hazine’nin verilerine göre, faiz giderleri için Mart ayında devletin kasasından çıkan tutar da 26 milyar 938 milyon TL’ye ulaştı. Bu tutarın 12 milyar 901 milyon TL’si TL cinsinden tahvillerin faiz gideri, 8 milyar 463 milyon TL’si ABD Doları cinsinden faiz gideri, 1 milyar 431 milyon 612 bin TL’si Avro cinsinden faiz gideri, 224 milyon 418 bin TL’si ise Japon Yeni cinsinden faiz gideri oldu.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.