Hoşgeldiniz  

AKP’li Cumhurbaşkanına özel Cemevi tasarımı

İkrar-HA1 | 09 Ağustos 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’li Cumhurbaşkanına özel Cemevi tasarımı

İKRAR – İktidara geldiği günden bugüne gerek Başbakan gerekse de Cumhurbaşkanı olarak militarist yaklaşımları ile sürekli ayrıştırdığı, ötekileştirdiği ve inkar ettiği Alevilerin oyuna muhtaç kalan AKP Genel Başkanı ve partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün beraberinde ki heyet ile birlikte Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etti. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın ziyareti öncesinde birçok Alevi kurumu ve Pir, Dede ve Baba Sultan yaptıkları açıklamalar ile davet edildiklerini ancak daveti kesinlikle red ettiklerini belirttiler. AKP’li Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinde devlet kadrosunda görevli olan Dedeler ve siyasi olarak hükümet eli ile kurulan Alevi derneklerinin yöneticileri Hüseyin Gazi Cemevi’nde hazır bulundular. Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Cemevi’nin tasarımı da değiştirildi. Erdoğan’ın ziyaret edeceğini dernek yöneticileri dahi haberdar değildi. Dernek Başkanı ve AKP’liler ziyareti gizli tutuyorlardı.

Erdoğan’ın Hüseyin Gazi Cemevi’ne yapacağı ziyaret öncesi, Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu tarafından bir açıklama yayınlandı.

Ziyaretten haberleri olmadığını belirten dernek yönetimi, “Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız’ın kişisel inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Kurulu’nun ne dernek Yönetim Kurulu’nun ne de Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dernek Başkanımız Melih Hız’ın bilgisi bulunmaktadır” denildi.

Dernek şu açıklamayı yapmıştı:

“İki gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da bir Cemevini ziyaret edeceği haberi medyaya düştü. Bizlerde birçok Alevi Kurumu gibi bu ziyaretin nerede olacağını, Alevilere karşı inkârcı politikaları sürdüren siyasi iktidarın nerede ve ne zaman bu ziyareti gerçekleştireceğini merak ediyorduk.

Hüseyin Gazi Kültür Derneği olarak ziyaretin dernek merkezimizin bulunduğu Hüseyin Gazi Dergâhı’nda olacağını haberden sonra öğrenmiş olduk. Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız’ın kişisel inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Kurulu’nun ne dernek Yönetim Kurulu’nun ne de Mütevelli Heyeti Başkanı ve Dernek Başkanımız Melih Hız’ın bilgisi bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir. Ancak bu ziyaretin dayatma şeklinde olmaması beklenir. Dayatma ziyaret sırasında ismi alınan 4 Vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu şekilde oldu bitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez.

Biz Yönetim Kurulu olarak R. Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarında ilk defa gerçekleştirdiği Cemevi ziyareti sırasında orada olabilseydik, kendisine şu sorunlarımızı ve taleplerimizi yüz yüze dile getirecektik:

– Yargı kararlarına uyularak inanç ve ibadetlerimizi yerine getirdiğimiz cemevlerinin ibadethane statüsü ve diğer ibadethanelere uygulanan kamusal ayrıcalıklar tanınmalı,

– AİHM kararları doğrultusunda zorunlu din dersleri uygulamasına son verilmeli,

– Alevi-Bektaşi köylerine maddi manevi cebirle cami yapılması uygulamasına son verilmeli ve imamlar geri çekilmeli,

– Devletçe el konulmuş bulunan Alevi-Bektaşi dergâhları ve inanç merkezleri Alevi-Bektaşi toplumuna devredilmeli,

– Madımak Oteli ‘utanç müzesi’ olmalı,

– Kamuda işe alımlarda ve görevde yükselmede ayrımcılığa son verilmelidir.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkabilecek kadar gücü elinde bulunduran tek kişilik hükümetin yukarda açık olarak yazdığımız talepleri yerine getirebilmesi için bir A4 kâğıdına Cumhurbaşkanı Kararnamesi veya Kararı olarak bu kararları yazdırıp imzalaması yeterlidir.

Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve bireysel kararla Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

 

ERDOĞAN’A ÖZEL CEMEVİ TASARIMI

Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret eden AKP’li Cumhurbaşkanı için Hz. Ali, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ve Mustafa Kemal Atatürk’ün resimleri post çevresinden kaldırılarak başka bir köşeye konuldu. AKP’li Cumhurbaşkanının fotoğraf karelerinde ve kameralara yansıyan tarafta ise Hz. Muhammed’in ve 12 İmam efendilerin isimlerinin yazılı olduğu Arapça Hat portreler yerleştirildi. Bu değişim de sosyal medya da tepki topluyor. 

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.