Hoşgeldiniz  

AKP’li Cumhurbaşkanının yetkileri genişletiliyor; Tütün ve Alkol Vergi oranlarını belirleyebilecek

İkrar-HA1 | 15 Ekim 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’li Cumhurbaşkanının yetkileri genişletiliyor; Tütün ve Alkol Vergi oranlarını belirleyebilecek

İKRAR – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda AKP ve MHP oyları ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yeni bir yetki daha verildi. TBMM Genel Kurulu tarafından oy çoğunluğu ile alınan karar ile Cumhurbaşkanına tütün ve alkol ürünlerinde vergi oranlarını belirleme yetkisi verildi. 

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Cumhurbaşkanı’nın sigaradan alınan asgari maktu vergi ile otomobillerden alınan özel tüketim vergisini artırma yetkisi genişletildi. Buna göre Cumhurbaşkanı söz konusu vergileri üç katına kadar artırmaya yetkili olacak.

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulunda, kabul edilerek yasalaştı.

Yeni kanunla, sağlığa zararlı tütün mamulleriyle mücadelede etkinliğin artırılması ile otomotiv sektöründe oluşabilecek fiyat dalgalanmalarına uygun vergilemenin sağlanabilmesi, günün sosyal, ekonomik ve mali ihtiyaçlarına göre hızlı ve esnek karar alınabilmesi için Özel Tüketim Vergisi Kanunu ile Cumhurbaşkanı’na tanınan yetki değiştiriliyor.

Kanunda yer verilen II sayılı listedeki mallar için belirlenen oranları ve oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırları 3 katına ve III sayılı liste B cetvelindeki mallar için asgari maktu vergi 3 katına kadar çıkarılabilecek.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.