Hoşgeldiniz  

AKP’li İktidarın Tarım Bakanı Pakdemirli: “Tarım’ı siyaset dışı tutmalıyız”

İkrar-HA1 | 23 Ekim 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’li İktidarın Tarım Bakanı Pakdemirli: “Tarım’ı siyaset dışı tutmalıyız”

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı tarafından Tarım ve Orman Bakanı olarak atanan Bekir Pakdemirli, iktidarın tarım politikalarını eleştiren muhalefete tepki göstererek “Tarımı siyaset dışı tutalım. Siyasetten ari konuşalım çünkü salın da bize bunu gösterdi ki tarım siyasete alet edilemeyecek kadar stratejiktir” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bütün muhalefete ve tarım üzerinden siyaset yapıp bir oy devşirmeye çalışanlara şunu söylüyorum; tarımı siyaset dışı tutalım. Siyasetten ari konuşalım çünkü salgın da bize bunu gösterdi ki tarım siyasete alet edilemeyecek kadar stratejiktir.” dedi.

Pakdemirli, Çorum Belediyesince inşa edilen Halket Kombinası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde tarımın öneminin bir kez daha ortaya çıktığına dikkati çekerek, “Salgın sürecinde öğrendik ki en önemli iki şeyden biri sağlık, ikincisi gıda. Eğitim bile ertelenebilecek bir şey ama gıdayı, sağlığı erteleyemiyorsunuz. Gıdayı ertelemeyeceğimize göre gıdanın neferleri ve paydaşları olan üreticilerimizi mutlaka motive ediyor olmamız lazım.” diye konuştu.

Tarımın stratejik öneme sahip bir sektör olduğunu, dolayısıyla siyaset üstü tutulması gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Buradan şu çağrıyı yapıyorum, bütün muhalefete ve tarım üzerinden siyaset yapıp, bir oy devşirmeye çalışanlara şunu söylüyorum; tarımı siyaset dışı tutalım. Siyasetten ari konuşalım çünkü salgın da bize bunu gösterdi ki tarım siyasete alet edilemeyecek kadar stratejiktir. Bakanlığımın ilk günlerinde çoğunlukla, ‘Tarım savunma sanayinden daha önemlidir’ diyordum. Birçok arkadaş bana bıyık altından gülüyordu. Neden önemli? Uçaklarınız, roketleriniz, silahlarınız olabilir ama yiyecek ekmeğiniz yoksa bunların bir önemli yok. O yüzden yiyecek ekmek davasında bizim çok daha sorumlu davranıyor olmamız lazım. Nasıl orduyu günlük siyasetin içine karıştırmıyorsak, yiyeceğimiz ekmeği de günlük siyasetin içerisine karıştırmamalıyız. Eleştiri olmayacak mı? Elbette olacak. Dozunda ve çözüm önerisiyle gelen eleştirilerin hepsinin başımızın üstünde yeri var.”

 

HABER MERKEZİ 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.