Hoşgeldiniz  

AKP’li Isparta Belediye Başkanı’ndan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a büyük saygısızlık

İkrar-HA1 | 25 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’li Isparta Belediye Başkanı’ndan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a büyük saygısızlık

İKRAR – Isparta Cemevi’nin açılışı dolayısıyla programa davet edilen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, konuşma gerçekleştirirken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ayrıştırıcı politikaları ve uygulamaları ile ilgili eleştiri yapınca AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Kürsüde konuşma yapan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ın üzerine yürüyerek Kaplan’ı kürsüden indirmek istedi. 

Isparta Cemevi’nin açılışında konuşma yaparken Alevilerin ibadethaneleri olan cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlam olmadığını ifade ederek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alevilik ve Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerini hatırlattı. Açılışa davet edilerek söz hakkı alan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştirdiği konuşmasına Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak müdahale etmek istedi. Kaplan’ın üzerine yürüyerek kürsüden indirmeye çalışan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e Alevi yurttaşlar tepki gösterdi.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan “Açılışını gerçekleştirdiğimiz cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” dedi. 

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a yönelik AKP’li belediye başkanın tavrından ötürü açılış programında yer alan Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Pir Celal Fırat ile Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez protesto amaçlı konuşma gerçekleştirmediler.

 

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.