Hoşgeldiniz  

AKP’liler için yeni rant kapısı: Sağlık sektörü

İkrar-HA1 | 22 Haziran 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

AKP’liler için yeni rant kapısı: Sağlık sektörü

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın neredeyse her konuşmasında övünerek dillendirdiği sağlık yatırımları birçok AKP’liyi bu piyasaya itti. AKP’li birçok isim ile AKP’lilere yakın iş insanları sağlık sektöründe yaptıkları yatırımlarla zengin oldular.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) verilerine göre, 2000’li yılların başında 261 özel hastane varken AKP iktidarıyla beraber özel hastaneler hızla palazlandı. AKP yöneticilerinin ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen iş insanlarının sağlık alanına ilgisi hızla artınca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, özel hastane sayısı 20 yılda neredeyse iki katlanarak 571’i buldu. Hızla çoğalan ve zincir hastaneler olarak tanımlanan, ülkenin en büyük özel hastaneleri kamuoyunun oldukça yakından tanıdığı isimlere ait. Sağlık Bakanlığı’nın özel hastanelere olan maddi destekleri de büyük tartışmalar yaratacak cinsten. Pandemi döneminde özel hastanelerin milyarlarca lirayı bulan vergileri affedildi. Birçok özel hastanenin borçları silindi. 

Ülkenin en büyük özel hastane gruplarından biri olan Medical Park ve Liv Hospital’ın ortakları arasında Sancak Ailesi bulunuyor. Hastane grubunun uzun bir süre ortağı olan eski AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Ethem Sancak, hisselerini kardeşi Haydar Sancak’a devretti. Haydar Sancak’ın dışında hastane grubun bir diğer ortağı ise Trabzonspor’un eski başkanı Muharrem Usta.

Medical Park Hastaneleri Grubu’nun birçok farklı kentte 25 büyük hastanesi bulunurken Liv Hospital Grubu’nun da yine farklı kentlerde altı büyük hastanesi bulunuyor. Öte yandan, Medical Park ve Liv Hospital Hastane Grubu’nun ülkedeki en büyük özel hastane grubundan biri olduğu da biliniyor

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.