Hoşgeldiniz  

Alevi Bektaşi Federasyonu; “İnsanın İnsana, Kadının Erkeğe eşit olduğu bir dünya istiyoruz”

İkrar-HA1 | 08 Mart 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Bektaşi Federasyonu; “İnsanın İnsana, Kadının Erkeğe eşit olduğu bir dünya istiyoruz”

İKRAR – 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bir mesaj yayınladı. Mesajında kadınların toplum içerisinde verdiği hak ve hukuk mücadelesi saygıyla yad edilirken, mevcut iktidarın kadın politikaları ve kadının kimliğine karşı tavrı eleştirildi. Yayınlanan mesajda; “Daha iyi bir gelecek ancak kadınlarla birlikte mümkündür” ifadesi kullanıldı. 

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU adına yayınlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı;

Basına ve Kamuoyuna

Kadınlar 161 yıldır politik, ekonomik ve sosyal hakları için mücadele ediyor, her alanda cinsiyete dayalı eşitlik mücadelesi veriyor. Bu mücadele Türkiye’de özellikle iş alanında “pozitif ayrımcılık” uygulamasıyla desteklenmek isteniyor, kadınların geçmişteki kayıplarının telafisine niyet ediliyor. Oysa kadın cephesinde her gün telafisi mümkün olmayan can kayıpları veriliyor. Seçme ve seçilme hakkını elde eden kadının, bugün bedeniyle ilgili kararlar vermesine bile izin verilmiyor. Kadının, bedenine kimin dokunacağına dair seçimleri hiçe sayılıyor. Kızların eğitim hakkı devlet aracılığıyla zorunluluk adı altında korunabilse de kızların eğitim kurumuna giderken güvenliği, bedeni, ruhu, canı korunamıyor.
Eğitimini tamamlayıp, bir meslek edinmiş olanlarsa KHK gibi keyfi uygulamalarla, mesleklerinden uzaklaştırılıyor. Kılık kıyafet özgürlüğünden bahsedilirken kadına tecavüzü haklı çıkarmak için kadının kıyafeti suça teşvik unsuru olarak gösteriliyor. Boşanmak isteyen kadın Medeni Kanun’a göre değil, erkeklik kanununa göre ancak darp edilerek boşanabiliyor.
Kadınlara ne veriliyor, kadınlardan neler alınıyor?
Kadın bir yandan kadın hakları için mücadele ederken, diğer yandan erkekler tarafından insanlık hakları yok ediliyor. Erkek egemen dünyada kadının varlığına ve sınırlarına erkeklerin kararınca olanak tanınıyor.
Çok iyi biliyoruz ki ,var olan hükümetin iktidar sürecinde ;kadınlar hak ve hukuk açısından birçok kazanımlarını yitirdiler.
AKP, 20 yıllık iktidarı döneminde, yüzde bin 400 artan kadın cinayetlerine karşı ise “Kadına karşı şiddet azalıyor, medya ve muhalefet abartıyor” diyecek kadar umursamaz ve ciddiyetsiz yaklaştı. Yaşamın her alanına müdahale eden Diyanet fetvalarıyla, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet meşrulaştırıldı.
Erkek egemen zihniyetin temsilcisi ve devamı olan iktidar, kanun hükmünde kararnamelerle sayısız insanı işsiz bırakarak, yüzlerce kadın katliamının yaşanmasına seyirci kalarak, kadın ölümlerini doğallaştırmaya çalışmaktadır. Taciz, tecavüz ve kadın katillerini kollayarak, çocuk istismarını yasallaştıran anlayışla, bir kereden bir şey olmaz söylemi geliştiren, “Boşanırsan öldürürüm” diyen toplumun en küçük birimi olan aile, eş, çocuk üçgeninde kadını eve hapseden, yok sayan, kadın emeğini sömüren, kadını mal ve sermaye olarak gören anlayışa karşı sadece kadınlar değil, aydın, uygar ve demokrat her bireyin birlik içinde karşı durması gerekmektedir.
Eril söylemlere, baskıcı ve tahakkümcü yaklaşımlara karşı, kadınlar örgütlülüğü esas alan biçimde kadını kadınla tartışarak, birbirini anlamayı ve kadının öznel gerçekliğiyle buluşmayı hedefleyen, kendi öz dayanışması ve cins bilinciyle kendini örgütleyerek güçlü kılmalıdır.
İnsanın insana…kadının erkeğe eşit olduğu…sömürünün baskının ortadan kaldırıldığı… ilerleyen, kalkınan adil bir toplum yapılanması için ; ekonomik sorunlarımızı,sosyal sorunlarımızı,ülkeye yönelik tuzakları, tehditleri, kuşatmayı el ele vererek birlikte aşmalıdır.
Ohal döneminde korkmadan sokağa çıkan, doğayı ranta teslim etmemek için direnen, çocuklarının kemiklerini bulmak için yıllardır mücadele eden kadınlar, kadının gücünün birer göstergesidir. Çünkü tarihte duruşuyla örnek alınacak Zeynep Analar, Clara Zetkinler, Ulrikeler, Cumartesi anneleri, Çilem Doğanlar vardır. Daha iyi bir gelecek, daha aydınlık yarınlar, ancak KADINLARLA mümkün olacaktır.
Cinsel ve sınıfsal sömürüye son vermek adına, savaşsız barış dolu yaşanabilir bir dünya yaratmak adına, eşitlik, özgürlük ve demokrasi adına, emeğin değerinin katlanması umudumuzla,
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü ve kadın mücadelesini selamlıyoruz…

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.