Hoşgeldiniz  

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan Cemevlerine çağrı; “Elektrik faturalarını ödemeyeceğiz, hukuki mücadele başlatıyoruz”

İkrar-HA1 | 09 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan Cemevlerine çağrı; “Elektrik faturalarını ödemeyeceğiz, hukuki mücadele başlatıyoruz”

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) yayınladığı bir karar ile tüm bileşenleri ile birlikte faturaları ödemeyeceklerini ve sürecin hukuki alanda sürdürüleceği belirtildi.

İktidarın başarısız enerji politikalarının bir yansıması olarak ortaya çıkan enerji krizi ve olan enerjinin de normalden çok daha pahalı bir şekilde halka götürülmesinin bir sonucu olarak Alevi yurttaşların lokmaları ile hizmet veren Cemevleri gelen yüksek miktardaki faturaları ödeme konusunda zorlandığı görüldü. Bunun üzerine Alevi Bektaşi Federasyonu tüm bileşenlerine çağrıda bulunarak “Hakları olan kamu hizmetini” Ticarethane statüsünde değil milyonlarca yurttaşın “İbadethane’si” olarak almak istediklerini belirterek bir açıklama gerçekleştirdiler.

“İKTİDARIN AYRIMCI VE İNKAR POLİTİKALARI TOPLUM İÇERİSİNDE ZEHİR GİBİ YAYILIYOR”

Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu adına yayınlanan açıklama “İktidarın her konuda gösterdiği ayrımcı ve inkâr politikalarının yansıması olarak kendinden
olmayanın yaşamaya dahi hakkı olmadığı düşüncesi maalesef köke sızdırılan bir zehir gibi
toplum içerisinde yayılmaktadır. Onlar gibi düşünmeyen herkes, gerek sözlü gerekse fiili açıdan iktidarın hedefi olmaya devam etmektedir” sözleri ile başladı.

“HALKIN NE DURUMDA OLDUĞUNDAN BİR HABERLER”

İktidarın ekonomi politikalarının bedelini yoksul yurttaşların ödediği şartları kabul etmediği belirtilen açıklama da yaptıkları açıklamalar ile toplum ile alay ettiği düşüncesi uyandıran İktidar yandaşlarının açıklamaları hatırlatılarak “Yaşanan ekonomik kriz, yoksulun daha da yoksullaşmasına, omzundaki yükün daha da artmasına sebep oluyor. Halkın dilinden ve yaşadığı sıkıntıdan haberi olmayan hükümet sözcüleri ise “porsiyonları küçültün”, “meyve sebzeyi kiloyla almayın”, “üşümeyecek gibi giyinin” gibi üstten söylemlerle halktan ne kadar uzak olduklarını ortaya koyuyor. Kendi insanını iyi bir yaşam seviyesine layık görmeyenlerse, birden fazla aldıkları maaşları ve lüks yaşamlarından ödün vermiyorlar” ifadeleri kullanıldı.

“BİZE GÖRE DEVLETİN DİNİ OLMAZ”

Gerçekleştirilen açıklama iktidar tarafından uygulanan son zamlardan da bahsedilerek “Temel gıda ürünleri ve doğalgaz, elektrik gibi temel ihtiyaçlara gelen % 100’ü aşan zamlar karşısında, açlık düzeyini geçmeyen maaş artışları, vatandaşı kendi kaderine terk etmiş bir düzene dönüşmüştür. Günlük hale dönüşen zamlar, toplumun her kesimini etkilediği gibi canların verdiği lokmalarla varlığını idame ettiren cemevlerimizi de etkilemektedir.
Yıllardır devletin dini olamayacağına, inanmayanlar da dahil herkese saygı duyularak, bu ülkenin eşit yurttaşlık haklarına sahip olması gerektiğine dair mücadele veriyoruz. Bu mücadelede, taleplerimizden bazıları, sadece bir inanca hizmet eden, açıklamalarıyla toplumu kutuplaştıran, eğitimden günlük yaşama kadar her alana müdahale eden Diyanet İşleri Başkanlığının kapatılması ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasıdır. Bütçesiyle, bu topraklarda yaşayan insanların verdiği vergilerin en çoğunu alan bu kurum, bizim vergilerimizle camilerin tüm giderlerini karşılıyor. Bizler ise ibadethane olmamıza rağmen, ticarethane kapsamında fatura ödüyoruz” denildi.

“BİZİM İSTEDİĞİMİZ PARA YADA DİYANET’İN BİZİ TANIMASI DEĞİL, HER KURUMUN EŞİT HAKLARA SAHİP OLMASIDIR”

Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından gerçekleştirilen açıklama; Talebimiz; faturamızın ödenmesi ya da Diyanet İşleri Başkanlığının bizi tanıması değil! Talebimiz, bu ülkede yaşayan, vergisini veren herkesin ve her kurumun eşit şartlara sahip olması…
Bizlere yüzyıllardır gösterilmeyen adaleti kendimiz sağlamak için hak mücadelesi veriyoruz. “Haksızlığın olduğu yerde, direnmek haktır!” düşüncesiyle, Alevi Bektaşi Federasyonu ve tüm bileşenleri olarak, süreci hukuki alana taşıyor ve faturaları ödemiyoruz”

 

HABER MERKEZİ

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.