Hoşgeldiniz  

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan Gani Kaplan’a yapılan saygısızlıkla ilgili açıklama

İkrar-HA1 | 25 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan Gani Kaplan’a yapılan saygısızlıkla ilgili açıklama

İKRAR – Isparta Cemevi açılışında AKP’li Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın konuşma yaptığı esnada Diyanet’i eleştirdiği gerekçesi ile üzerine yürüyerek tehditler savurup saygısızlık yapması ile ilgili Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından bir kınama mesajı yayınlandı. Mesajda “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Sayın Gani Kaplan’ın kürsüde söylediği sözler Alevilerin yıllardır söylediği sözlerdir. Diyanet kapatılmalıdır. Cemevlerine yasal statü verilmelidir. Devlet bu topraklarda yaşayan her bireye eşit ve ayrımsız davranmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından yayınlanan açıklamanın tam hali;

BASINA ve KAMUOYUNA

Isparta’da gerçekleştirilen Cemevi açılışında, Alevilerin ve bu topraklarda yaşayan tüm azınlıkların gerçekliğinin dile getirilmesi, Isparta Belediye Başkanını rahatsız ettiği görülmüştür.
Bugün Belediye Başkanının duymaya tahammül edemediği sözler bu ülkenin gerçekliğidir. Diyanet İşleri Başkanlığı devasa bütçesiyle sadece bir inanca hizmet etmektedir. Sanki kendi cebindeki parayla yapmış gibi övünerek “Burayı ben yaptım, betonu ben döktüm.” dediği Cemevleri, “Benim devletim” dediği devlet tarafından hala resmi anlamda inanç yeri olarak kabul edilmemektedir. Bizleri yasal olarak tanımayanların, bu ülkede eşit yurttaşlık taleplerimizi haykırdığımız halde duymayanların, Cemevi binaları yapmaları kendi kendileriyle çelişkiye düşmelerinden başka bir şey değildir.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın, Isparta’da, o kürsüde söylediği sözler, Alevilerin yıllardır söylediği sözler ve taleplerdir. Diyanet kapatılmalıdır… Cemevlerine ibadethane olarak yasal statü verilmelidir. Devlet bu topraklarda yaşayan her bireye eşit ve ayrımsız davranmalı, vergilerle yaptıkları hizmetleri kendi lütufları gibi göstermemelidir.
Aleviler, her canlının eşit ve ayrımsız yaşadığı bir dünya için mücadele etmeye, her yerde taleplerini haykırmaya devam edecektir.
Belediye Başkanını ve onun gibi düşünenleri adil olmaya davet ediyor, görevlerinin bir partiye bağlılık değil, halka hizmet olduğunu hatırlatıyoruz.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.