Hoşgeldiniz  

Alevi Federasyonları Hukuk Birimi kuruluyor

İkrar-HA1 | 17 Mart 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Federasyonları Hukuk Birimi kuruluyor

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu tarafından ortak bir Hukuk Komisyonu kuruyor. Garip Dede Dergahı’nda gerçekleşen ilk toplantı sonrasında federasyon başkanları ile Avukatlar ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

 

VİDEO HABER;

 

Garip Dede Dergahı’nda gerçekleşen toplantıda Türkiye’nin genelinde yaşanan İnanç Hak gaspları ile ilgili hukuksal mücadele verilecek. Alevi Federasyonları adına tüm yurttaşların hak gasplarına karşı mücadele verecek birimin kuruluşu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül tarafından kamuoyuna açıklanan “Alevi Federasyonları Hukuk Birimi” basın bildirisinde “Demokratik hak ve ortak taleplerimizi gündeme taşırken hukuksal zeminde bizlere yol gösterecek bir “Hukuk Birimi”nin kurulması mutlaka ihtiyaç olduğu görülmüş olup Alevi Federasyonlarının bağlı kurumların bağımsız Alevi kurumlarının yetkili temsilcilerinin ve Alevi hak mücadele aktivistlerinin katıldığı 22.02.2022 tarihli toplantıda Alevi Federasyonları Hukuk Birimi kurulmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Alevi Federasyonları Hukuk Birimi’nin kuruluşu ile ilgili açıklamayı Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül okudu.

Yapılan basın açıklamasında da şu kararlar alındı;

  1. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 32093/10 Sayılı kararı Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin 2013/9711 sayılı kararı idari yargı ve adli yargı mercilerinin sair kararları ile Cemevlerimizin ibadethane olduğu hususu izahtan vareste olduğundan Alevilerin ibadethaneleri olan Cemevlerimize bundan sonra gönderilecek olan elektrik faturalarının bedellerini ödeyemeceğimizin tüm Alevi kurumlarına duyurulmasına,
  2. Cemevlerimize ve bünyesinde Cemevi bulunan Alevi kurumlarına karşı elektrik bedeli ile ilgili olarak icra takibi başlatılması halinde; İcra takibine ilişkin ödeme emrinin tebliğinden itibaren en geç 7 (yedi) gün içerisinde ilgili icra dosyalarına yazılı olarak itiraz edilmesine;
  3. Alevilerin talepleri ile ilgili olarak yasal mevzuatta yapılması gereken düzenlemeler hakkında gerekli çalışmaların yapılmasına, bu çalışmalar sonucu hazırlanacak önerilerin Alevi Federasyonları tarafından ilgili kamu kurumlarına ve siyasi partilere sunulmasına karar verilmiştir.

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.