Hoşgeldiniz  

Alevi İnancında “Hakikat Kapısı” Pir Ali Aba Erez yazdı…

Haberci34 | 31 Mayıs 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika A- A+

Alevi İnancında “Hakikat Kapısı” Pir Ali Aba Erez yazdı…

Baba Mansur Ocağı Evlatlarından Pir Ali Aba Erez, İKRAR Haber Ajansı için kaleme aldığı “Alevi İnancında Hakikat Kapısı” başlıklı yazısı;

 

 

Alevi İnancında Hakikat Kapısı

Hakikat kapısı, insanın geldiği, Öz ile özleştiniz makamdır. İnsan bu makamda, bütün sırlara vakıf olur. Gönül gözü açılır ve Mürşid-i Kamil olur. Buna’da “Velilik makamı denir.

İnsanın yapmış olduğu hatalardan dolayı, Tanrı’ya yalvarma yakarma rıcadan bulunma ,ve bu aşamalardan geçerek, hamı has edip, Ruha huzur kazandırdıktan,sonra, Velilik makamın yolunu açmış olur.

Hakikat kapısı: İncidir. Sözün anlamı, Kendi özüne ermektir, gerçeği görmektir, Faziletir, candır canlandır, ışıktır..

Dolayıssıyle. Hakikat Kapısında, yüce Sırrı öğrenmek, Manaya vakıf olmak, özünü tanımak ve En-el Hakk – olgusuna sahip olmaktır. Hakikat makamı, Mürşid’lerin sırra ermek istedikleri son makamdır..

Hakk’la Hakk olmuş, mertebenin manevi olgunluğa ulaşmış bir insan, Zahiri alemde, kimi zaman Batiniliği Yaşar. Onun muhabbetini dinliyenlere, Esenlik ve mutluluk verir.

Manevi anlamda ilerlemesine yardımcı olur. Bu nedenle Alrvi’likte Arif insanın muhabbetine katılmak bir ibadet sayılır.

Alevi’likte en yüce makam, “Mürşid’lik makamıdır. Hakikatın bir ilim makamıdır. İlham doğurudan Tanrı Kudreti olarak
Kabul edilir.
Ve gönüllerden doğan anlam,sevgi ve bilgidir. İlham yalnız arınmış gönülere
İner. İlhamda aldanma. Ve yanılma yoktur.
Hakk’ı görme Tanrısal alemin gücü içerisinde, Erime, sonsuzlaşacak Hakikat evresinde gerçekleşir. Kamil insan olma yolculuğun sonuncusu ve, yetkinliğine varmış aşamasıdır.
Yol talipleri ile özdeştirler. Bu evrede
Hakk’tan halka gidilir, Hakk’a yarayışlı işler hizmetler eder ve düşünce aktarımdan son derece bilge ve cesur olur.

Kurulu düzeni kurallarını yıkıcı, dünüyasal yaşamın kuralları alan her türlü baskıya karşı tepkici bir tutum sergilenir dolayısıyla bu, değerlere sahip “ olan Mürşid’liğe sahiptir.

Hakikat kapısında bulunan insan; sürekli kendini Aşama ve cazibe (tutulmak, kapılmak) durumunda hem Zahiri alemi, hem de Batini alemi Yaşar.

Alevi İnancında, Marifet kapısı; İnsanı İlim yolunda en yüksek düzeyde Erdemli, Kamil bir Bilgin olarak yetişmesini hedefler. “ Aynel yakın. “Hakk’ile yakın “ Aşamaları olan bu kapıda, evrenin gerçek özünü,
Anlamaya, bütün sırlarına vakıf olmaya , halktan gelen bütün problemlere çözüm bulacak, kötülükleri ortadan kaldıran Ehli Kamil “ Mürşid’ler Pir’ler makamıdır.

Bu makamda görülüp anlamak, ölmeden evvel ölmek makamıdır.
Alevi İnancına göre;
Hırsı ve Nefsi öldürmeye, kötülülüklerden arınmaya, Tasavvuf terimi ile, “ Seyiri Sülük” (Dünüya kirlerinden arınma) demektir.

Bu makamdaki Pir’ler, haledemediği, ve çözüm bulamadığı müşkülü Mürşid’de götürür. Hiraşik olarak: en üst makam Mürşid’lik makamıdır. Bir alt makam ise Pir’lik makamıdır; O’nun bir alt makamı ise Rehber’lik makamıdır. Ve, Talip’lik -Yol evladı makamı gelir. AŞK-İLE..

 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.