Hoşgeldiniz  

Alevi Kadınlar Bir’likte’den, ‘Alevi Kadın Buluşması’ Örgütleme Çağrısı

İkrar Haber Ajansı Muhabiri | 31 Mayıs 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet A- A+

Alevi Kadınlar Bir’likte’den, ‘Alevi Kadın Buluşması’ Örgütleme Çağrısı

Türkiye, Avrupa ve Kıbrıs’taki Alevi örgütlerinde yer alan kadınlar, “Alevi Kadınlar Bir’likte” metniyle, “Alevi Kadın Buluşması” örgütleme çağrısında bulundu.

Çağrıda, “Alevi kurumlarımızın çatısı altında, birleşik ya da tek örgütlenen pek çok Alevi kadın örgütlenmesi çalışmalarını sürdürmekte. Şimdi bu sürekleri yan yana getirme, birikimlerimizi, deneyimlerimizi buluşturma, cemal cemale sorunlarımızı konuşma ve ortak çözümler yaratma zamanı” denildi

Alevi Kadınlar Bir’likte metni imzacısı kadınların açıklaması şöyle:

“Binbir sürekten gelerek birleşen Yol’umuzun çiçek demetleri, Türkiye’deki, Avrupa’daki ve Kıbrıs’taki Alevi Kadın örgütlenmelerimizdeki Analarımız, kızkardeşlerimiz;

Biz aşağıda imzası bulunanlar Yol’un binbir süreğinden birinde gücümüz, aklımız yettiğince emek veren Alevi kadınlarız. Bu Yol’un ilmini, irfanını bildiğimiz kadar taşını turabını da bizzat kendi yaşamlarımızdan bilenlerdeniz.

Aynı bahçede renk renk açan Alevi kadınlar olarak pek çok deneyim biriktirdik. Ne mutlu ki bu emek, deneyim ve birikimlerimiz, Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’ta vücut bularak Alevi Kadınlar için büyük önem taşıyan kıymetli örgütlenmelerinizi meydana çıkardı.

Bu örgütlenmeler ve tek tek hepimizin katkısıyla, kadıncıl bir inanç olan Aleviliğin içeriden ve dışarıdan erkekleştirilmesine karşı önemli direnç mevzileri oluşturduk.

Ancak siz de takdir edersiniz ki, etrafımızı saran siyasal İslamcı kuşatmayla, kurumlarımıza, evlerimizin içine hatta bilinçlerimize dek ulaşan erkek egemen zihniyetle baş edebilmek için bundan daha fazlasını yapmaya ihtiyacımız var.

Farklı coğrafyalarda, farklı süreklerde olsanız da, Alevi Kadınları içeriden ve dışarıdan kuşatan tehlikelere karşı iyi bir başlangıç yapabilmek için üzerinde yükselebileceğimiz en güvenilir ve doğru zemin bu dönem sizlerin emekleriyle çalışmalarını sürdüren Alevi Kadın örgütlenmelerimizdir.

Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’ta bağımsız ya da Alevi kurumlarımızın çatısı altında, birleşik ya da tek örgütlenen pek çok Alevi kadın örgütlenmesi çalışmalarını sürdürmekte. Şimdi bu sürekleri yanyana getirme, birikimlerimizi, deneyimlerimizi buluşturma, cemal cemale sorunlarımızı konuşma ve ortak çözümler yaratma zamanı.

Hepimizin kolektif emeğiyle oluşan kadın örgütlenmelerimizle yürümek bizlere güven ve umut veriyor. Ancak şimdi sizlerin, bizlerin önünde bu ayrı duruşları yan yana getirme görevi bulunuyor. Mevcut Alevi Kadın örgütlenmelerimize, Türkiye’de, Avrupa’da ve Kıbrıs’taki bütün Alevi kadınları ve onların örgütlenmelerini yan yana getirecek bir “Alevi Kadın Buluşması” örgütleme çağrısında bulunuyoruz.

Bu tarihsel buluşmaya imza atacak kurumlarımız Bacıyan-ı Rum’dan, Anadolu Bacıları’ndan bu yana bu toprakların hasret kaldığı bir büyük buluşmaya hizmet etmiş, imza atmış olacaklardır. Ve biz aşağıdaki imzacılar olarak, alacağınızı umduğumuz bu kararın hayata geçirilmesinde, değil elimizi, tüm benliğimizi bu taşın altına koymaya hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Kadıncıl Aşk ile…

Etiketler: ,

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.