Hoşgeldiniz  

Alevi Kurum Başkanlarından Maraş Anması’na Davet

İkrar-HA1 | 24 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurum Başkanlarından Maraş Anması’na Davet

İKRAR – Alevi Kurum yöneticilerinden 25 Aralık’ta Maraş’ta gerçekleştirilecek Anmaya tüm yurttaşları İKRAR Haber Ajansı aracılığı ile davet ettiler. Kurum başkanlarının açıklamalarından ortak mesaj ise “Birileri buraya gelmemizi var olmamızı hala kurşunlandığımız sokaklarda kaybettiklerimizi anmayı istemese bile bu acıyı yüreğinde hissedenleri bekliyoruz” oldu.

 

Video Yükleniyor…

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı Müslüm Dalkılıç, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Maraş Erenler Cemevi Başkanı Müslüm İbili, Britanya Alevi Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Erdoğan ve Enfield Cemevi Eşit Başkanı Hasan Gül İKRAR Haber Ajansı aracılığı ile yurttaşlara gerçekleştirilecek Maraş Anmasına davet mesajları verildi.

 

BAF Genel Başkanı Müslüm Dalkılıç mesajında;

“43’üncü yılında Maraş Katliamında kaybettiğimiz canlarımızı burada katledildikleri yerde anacağız. Buradan sesleniyorum. Katledilen canlarımızı gelin birlikte buradan analım” oldu.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan;

“43 yıl önce gerçekleştirilen bir katliamı anmak için buradayız. 43 yıl geçmesine rağmen hala mezar yerleri bilinmeyen canlarımız var. Hala buraya o travmayı yaşayıp ta gelmeyen canlarımız var ama biz 43 yıl geçmesine rağmen yine buraya geldik ve gelmeye devam edeceğiz. Burada ciddi bir eksiklik var. Bunu umut ediyorum ki Alevi örgütleri bunu yerine getirecektir.  Burada canlarımızın hatırası olacak bir katliam anıtı yapılması lazım. Geldiğimizde şehitlerimiz hatırasına burada bir anma gerçekleştirmek istiyoruz. Valilik yine yasakladı ama yine dört bir yandan canlarımız gelecek ve kaybettiklerimizi anacağız. Burada ki en önemli şey Maraşlıların buraya sahip çıkması ve kaybettiklerimizi anmamızdır. Alevi  Bektaşi Federasyonu öncülüğünde Alevi kurumlarımız burada bir anma gerçekleştirecek istediğimiz tek şey kurumlarımızın bizi yalnız bırakmamasıdır” dedi.

 

Enfield Cemevi Eşit Başkanı Hasan Gül;

“43 yıl önce Maraş’ta karanlık güçler tarafından o tekçi faşist çeteler tarafından mahallelerimizde yüzlerca canımız katledildi. 43 yılda değişen birşey olmadı. Biz bugün buraya o canları anmaya geldik. Unutmadık unutmayacağız ve de unutturmayacağız. Her yıl gelip burada hesabını sormaya katledilen canlarımızı anmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“43’üncü yıl’da yeniden Maraş Katliamı’nda katledilen canlarımız anmak üzere buradayız. Diğer tüm Alevi katliamlarında da olduğu gibi hala hesapları sorulmadı. Halen onların davası görülmedi. Dava gördüğünü iddia eden bu devlet sonrasında da katliam etmeye devam etti. Biz Aleviler olarak her yıl buraya gelmeye devam edeceğiz. Biz Aleviler bitti demeden bu dava bitmeyecek. Taleplerimizi onlar adına seslendirmeye devam edeceğiz. Canlarımızı kaybettiğimiz bu mahallelerde bu Cemevi’nin yapılması Alevilerin nasıl kararlı olduklarını göstermektedir. Burası sıradan bir Cemevi değildir. Bu Cemevi bir anıttır. Onların isimlerini ve mücadelelerini yaşatan bir dergahtır. Yarın gerçekleştireceğimiz anmaya tüm canlarımızı bekliyoruz. Asla katledilenleri ve katledenleri unutmadık, unutmayacağız ve tek ses olarak unutturmayacağımızı da haykırmalıyız” 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.