Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumları Alibeyköy Cemevi’nden seslendiler “Cemevleri ibadethanemizdir. Buna biz karar veririz”

İkrar-HA1 | 13 Kasım 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumları Alibeyköy Cemevi’nden seslendiler “Cemevleri ibadethanemizdir. Buna biz karar veririz”

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri’nin çağrısı ile yurttaşlar Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Şubesi Alibeyköy Cemevi’nden iktidara seslendiler. Alevi kurum genel başkanları ve yöneticilerinin yanı sıra milletvekilleri, yazarlar ve araştırmacılar, kurum temsilcileri ve yol ulularının katıldığı toplantıda kurum başkanları Alevilerin duruşlarını iktidara ilettiler.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile il il cemevi gezerek sözde cemevlerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına gerçekleştirilen çalışmalar ardından planlanan cemevlerini kültür merkezi statüsünde resmiyet kazandırmaktı. AKP’li Erdoğan’ın yetkilendirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ataması ile bir bakan danışmanı Türkiye’nin çeşitli illerinde cemevlerini ziyaret ederek Alevi kurum ve yöneticilerini ziyaret ederek hükümetin cemevlerinin kültür merkezi olarak tanınabileceği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda yetkilendirileceği belirtiliyordu. Bugün Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı öncülüğünde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile Alevi Kültür Dernekleri çağrısı ile yurttaşlar Alibeyköy Cemevi’nden iktidara seslendiler. Kurumlar ayrıca da bir deglerasyon yayınlayarak süreç içerisinde ki tavılarını kamuoyu ile paylaştılar.

“BUNLAR EBU SUFYAN’IN EBUSUUD’UN BULAŞTIRDIKLARI BUGÜNLERE ULAŞTIRDIKLARI”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla AKP’nin hazırlandığı Alevi Açılımı ile ilgili Alibeyköy Cemevi’nde gerçekleştirilen toplantıda kürsüye çıkan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül “Madımak Katliamı’nın hesabını vermeyen, madımak otelini utanç müzesi haline getirmeyen bir iktidar bugün Alevilere yönelmiştir. Alevilerden medet umar hale gelmiş durumdalar. Balık baştan kokar misali inancımızı hor gören ibadethanemiz cemevlerine cümbüş evi diyenler bugün cemevlerine kültür merkezi statüsü vermek istiyor. Cemevlerinin ibadethane olmasını kabul etmiyorlar edemiyorlar. Etmesinler de… Bizim ibadethanemizin statüsünü belirleyecek had de hudutta bunlarda değildir. Bunlar Ebu Sufyanın Ebusuud’un bulaştırdıkları bugünlere ulaştırdıklarıdır” dedi.

“ALEVİLER TIRNAĞININ ÇÖPÜNÜ DAHİ BU İKTİDARA VERMEZ”

Alibeyköy Cemevi’nde gerçekleşen programda konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan “Bunca zamandır Alevilerin uğradığı haksızlığa, zulme ses etmeyen, Alevileri katleden katlini de aklayan bir zihniyet bugün seçim arefesinde Alevilere göz kırpıyor. Alevilerden oy kazanabileceği düşüncesi ile böyle saçma sapan gündem yaratmaya çalışıyor. Ben şahsım adıma konuşuyorum ki sizin de yapmayacağınızı çok iyi biliyorum sizler Aleviler olarak AKP’ye tırnağınızdan bir parça verir misiniz? Çöpümüzü dahi vermeyiz bu adamlara ama hala bizden oy alabileceklerini düşünüyorlar. Cemevleri bizim ibadethanemizdir. Biz ibadethane olarak görüyorsak bitmiştir bu konu” dedi.

 

“İBADETHANEMİZE AD KOYMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİL”

Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile Alevi Kültür Dernekleri imzalı bildiride şu ifadeler kullanıldı;

“Madımak Utanç Müzesi yapılmamışken, cemevlerimiz tanınmamış zorunlu din dersleri kaldırılmamışken, bugün AKP, Dedelere maaş vereceğini açıklıyor. Bu apaçık saygısızlıktır, Aleviliğin hassasiyet ve değerlerini görmezden gelmektir. Biz çok iyi biliyoruz ki, bir siyasi parti lideri Alevi olduğu için meydanlarda yuhalatanlar, Madımak katliamı davası zamanaşımına uğradığında “hayırlı olsun” diyenler asla ve asla samimi değildir.

Yakın tarihte “Alevi çalıştayları” yapılmış ve yine AKP’nin samimiyetsizliği nedeniyle daha ilk toplantıda görüşmeler tıkanmıştır. Bir başka örnek ise Madımak katili Ahmet Turan Kılıç Cumhurbaşkanının özel affı ile serbest bırakılarak adeta Madımak Oteli tekrar ateşe verilmiştir. Yazılı ve görsel basından sayısız hakaretlere uğrayan Alevilerin kapıları işaretlenmiş ve herhangi ceza alanda olmamıştır.

Herhangi bir halkın ibadethanesini yok sayıp ‘’kültür merkezi’’ demek saygısızlık ve hadsizliktir. Biz Aleviler olarak toplumsal adalet, eşitlik ve dayanışma için ibadet ederiz. Güçsüzlere, mazlumlara, yardım etmek, düşkün olanı kaldırmak, ağlayanı güldürmek için ibadet ederiz. Cem olmak can olmaktır, bir olmaktır. Bizim ibadethanemize bir ad koymak, onu bir kalıba sokmak kimsenin haddi değildir” ifadeleri kullanıldı.

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.