Hoşgeldiniz  

ALEVİ KURUMLARI HACIBEKTAŞ’DA TÖRENLERE KATILMAYACAK

Muhabir 24 | 15 Ağustos 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika A- A+

ALEVİ KURUMLARI HACIBEKTAŞ’DA TÖRENLERE KATILMAYACAK

Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde ADFE, AKD, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yayınladıkları deklerasyon ile 57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Etkinliklerinde gelenekselleşen Kemal Kılıçdaroğlu Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen ödül töreninde yer almayacaklarını bildirdiler. Deklerasyonda Alevi kurumları ödülün hak etmeyene verilmek istendiğini ve ödül verilmek istenenlerin Alevi kurumlarına türlü iftira ve bu iftralarla mahkemeye verdiği belirtildi. ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül tarafından açıklanan deklerasyonda şu ifadeler kullanıldı;

“Basına ve Kamuoyuna;
Alevi Bektaşi kurum temsilcileri olarak, Ülkemizi etkisi altına alan ve varlığını hala yoğun bir şekilde hissettiren Covid-19 salgını sebebiyle, 57. Ulusal 31. Uluslararası Hünkâr Hacı Bektaş Veli Anma törenlerine, Pirin eşiğine yüz sürmek için kısıtlı sayıda da olsa Huzura geldik.
Alevilerin Serçeşmesi olan bu topraklara ve törenlere katkı sunan her canın hizmeti Hakk katında kabul olsun!
Her sene birlik şiarıyla geldiğimiz törenlerde, geleneksel hale gelen Dostluk ve Barış Ödülü’nün bu yıl verileceği şahısların, ne Hünkar’ın öğreti ve felsefesine ne de Alevi Yol-erkânına uymayan davranışlar sergilediği, Alevi kurumlarını mahkemeye verdiği tarafımızca bilinmektedir. Bu nedenlerle ödülün bu kişilere verilmesine Alevi kurumları olarak rızalık vermediğimizi Sayın Belediye Başkanımıza iletmemize rağmen, Belediye Başkanımızın ödülü vermekte ısrarcı davranması nedeniyle Alevi Kurumları olarak, törenlere katılmama kararı aldığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Yol Cümleden Uludur!
Cümle Canlara Aşk İle…

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
ALEVİ DERNEKLERİ FEDERASYONU
ALEVİ VAKIFLAR FEDERASYONU
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ”

İKRAR HABER AJANSI – HACIBEKTAŞ HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.