Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumları Maraş’ta… Katliamın yaşandığı mahalleler sokaklar ziyaret edildi

İkrar-HA1 | 24 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Alevi Kurumları Maraş’ta… Katliamın yaşandığı mahalleler sokaklar ziyaret edildi

İKRAR – Maraş Katliamı’nın 43’üncü yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilecek anma programına katılmak üzere Maraş’ta olan Alevi kurumları adına bugün ilk ziyaret katliamın en yoğun yaşandığı ve bir ailenin hunharca katledildiği bir evin önüne karanfil bırakılarak gerçekleştirildi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Britanya Alevi Federasyonu Başkanı Müslüm Dalkılıç ile Eski Başkan İsrafil Erbil, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve beraberlerinde kurum yöneticileri ve temsilcileri ile duazlar ile birlikte karanfiller katliam mağduru yurttaşların evlerinin önünde konuldu.

19 Aralık 1978’de başlayan ve 25 Aralık’a kadar süren yüzlerce masum yurttaşın sadece Alevi oldukları için katledilmişti. Halan devlet tarafından katliam yapıldığı kabul edilmiyor, bölge de provokasyon gerçekleştiği ve kısa süreli çatışmaların olduğu belirtiliyor. Katliamın 43’ücü yıldönümü dolayısıyla katledilen yurttaşların anma programı için kente giden Alevi kurum yöneticileri katliamın yaşandığı mahalleleri gezdiler. Katledilen yurttaşların, kurtulanların da terk ettiği yüzlerce ev şimdi harabe olmuş durumda. ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, katliamda hayatlarını kaybeden bir ailenin geride bıraktığı metruk evin önüne karanfil bırakarak duaz verdi, katledilen canları andı. Beraberinde Britanya Alevi Federasyonu Eski Başkanı İsrafil Erbil’de bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında “Katliamı unutmadık, aradan yıllar asırlar da geçse unutmayacağız. Bu sokaklarda katledilen canlarımız bizim bu kararlılığımızda yaşayacaklar. Tüm canları anmaya davet ediyorum. Hayattan koparılan mazlum canlarımızı anmaya davet ediyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.