Hoşgeldiniz  

Alevi Kurumları Ortak bir Basın Açıklamasıyla Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in Cenazesi Sırasında Yapılan Müdahaleyi Kınadı

İkrar Haber Ajansı Muhabiri | 30 Mayıs 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet A- A+

Alevi Kurumları Ortak bir Basın Açıklamasıyla Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in Cenazesi Sırasında Yapılan Müdahaleyi Kınadı

Geçtiğimiz günlerde Konser ve İdil Kültür Merkezinin rahat bırakılması için girdiği Ölüm Orucunun 324. Gününde Grup yorum Üyesi İbrahim Gökçek Hakk’a yürümüştü. İbrahim Gökçek’in Gazi Cemevinde cenaze merasimi sırasında polis cenaze törenine müdahale etmiş orda bulunan halka biber gazı sıkmış ve törene katılanları gözaltına almıştı. Cenaze törenin yapılmasına izin vermeyen polis hem Alevilerin inanç merkezi olan Cemevine saldırmış hem de İbrahim’i ailesinden ve halktan kaçırmak istemiştir. Gezi direnişinde camiye ayakkabıyla girdiler içki içtiler diyip yalan söyleyenler halkı kin ve nefrete sürükleyeler bugün cemevlerine saldırmış bir halkın inancını hiçe saymıştır. Alevi kurumları Gazi Cemevinde yapılan basın açıklamaında “Ellerinizi ibadethanelerimizden, cenazelerimizden çekin.” dedi.

GAZİ CEMEVİNE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

Kendi Mabetlerine ayakkabı ile girmeye kıyamazken, başkalarının mabedine edepsizce saldıranların Hakk’ın karşısındaki ikiyüzlülüğü; ne bu cihanda, ne öteki cihanda Hakk defterine makbul yazılmayacaktır!

Geçtiğimiz günlerde, Hakk’a yürüyen, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in, İstanbul GAZİ
Cemevi’nden uğurlanması esnasında yaşananlar; Alevi toplumunu derinden yaralamıştır.
İktidar sahiplerinin, Alevilere karşı bugüne kadar sürdürdüğü; kaba, nobran, yok sayan davranışları polis nezdinde devlet kurumları tarafından bir kez daha gösterilmiştir.

İbrahim Gökçek’in uğurlama törenine engel olmak isteyen devletin polis gücü; cenaze erkânı için hazırlık yapıldığı esnada bir siyasi gerilim bahane ederek, cemevine saldırmış; kapılar kırılmış, içeride canların üzerine gaz atılmış ve kapısı kırılan cemevi morgu içerisinden cenaze, yine polis tarafından kaçırılmıştır.

Bir cenaze törenindeki tahammülsüzlük, izahı olabilecek bir devlet anlayışı olamaz. Yapılan; hak’a göçmüş bir cana, ailesine ve en nihayetinde Alevi toplumuna saygısızlıktır; ayıptır, günahtır, zulümdür.

Cemevi, milyonlarca Alevi’nin ibadethanesidir. Alevilerin tüm mekânları gibi, cemevleri de tüm mihmanlara; mihman olup gelenlere açıktır.72 Millete bir nazardan bakan bizler; kem gözlere, kem gönüllere perde; iyiliğe, barışa, sevgiye sofra olmasını biliriz. Cemevlerimiz adalet arayan, hak ve hukuk diyen; gönlünü açan, sevgiyi, barışı, insanlığı paylaşan herkesin sığınacağı kutsal bir mekândır. Tıpkı, başka inançların mabedi olan Sinagog, Kilise, Cami gibi…
Ve bizim için, asla vazgeçilmezdir. Aleviler, kendi mabetlerine olduğu gibi tüm mabetlere de saygılıdır. Bir ibadethaneye, (hangi inancın ibadethanesi olursa olsun) saldırılmayacağını bilir, yapılan bir saldırıyı da asla kabul etmez.

Diğer yandan; Bizim nazarımızda, Cemevine yapılan saldırı, polis tarafından basılması; Alevilere yönelik devletin, politik bir tutumu; inancımızın yok sayılması ve gözdağı vermesidir. Bunu yapmaya çalışanlar bilmeli ki; dün bu politikalar bizi yıldıramadı, bugün de yolumuzdan vazgeçecek değiliz. Alevilerin dişi, tırnağı emeği, inancı ile yapılmış cemevlerimize saygısızlığı kabul etmiyoruz. Alevi toplumu olarak; ifade özgürlüğümüze, yaşama biçimimize, inancımıza, kültürümüze, kimliğimize yapılan; ırkçı, mezhepçi saldırılara; nefret, kin ve sevgisizlik etrafında örgütlenmiş bir politikaya asla boyun eğmeyeceğiz.

Bulunduğumuz her alanda barışı, demokrasiyi ve eşitliği, farklı inanç ve kimliklere saygıyı
savunan bir toplum olarak, çağrımızdır:

– Alevilerin ibadeti cem, ibadethanesi cemevidir. Bunun hala tartışılıyor olması toplumsal barışa ve huzura zarar vermektedir.
– Cemevlerimizde; inancımızın gereğince, hakka yürüyen her cana son görevimizi yaparız.
Cemalimize gelen her kim ise mihmanımızdır. Mihman’da ALİ’dir.
– Bununla birlikte; Cemevimize her ne nedenle olursa olsun, gelen herkes buranın ibadethane olduğu gerçeğini kabullenmek zorundadır. Devletten istediğimiz özeni, mihman olan herkesten isteriz, bekleriz. Nasıl devletin cemevlerini yok sayması bizim için kabul edilemezse; cemevimize gelen her mihmanın da mihman olduğu mekân

ın kutsiyetini hiçleştirmesi kabul edilemez.
– Aleviler, yüzlerce yıldır gönül imbiğinden süzerek günümüze getirdiği değerlerden vazgeçmeyecektir. Aleviler dün olduğu gibi, bugünde eşit özgür bir yaşamı kurmaya; inancını kimliğini yaşatmaya; mazlumun yanında, zalim karşısında olmaya; bir olmaya, iri olmaya diri olmaya devam edecektir. Ve kimse bizlerin bu değerleri terk etmesini beklemesin. Bu değerlerimiz üzerinden Alevileri soysuzlaştırmayı, bölmeyi asla başaramayacaksınız.
– Hakkımızı istiyoruz, inancımıza saygı istiyoruz ve bu ülkede toplumun tüm kesimleri ile barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Bu demokratik ve insani çağrımızı görmezlikten gelmekten vazgeçilmelidir.
– Bunların yanı sıra; Yaşananlar nedeni ile Alevi toplumundan özür dilenmelidir.
Gerçeğin Demine Hü… Aşk ile…

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
ALEVİ DERNEKLER FEDERASYONU
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI
PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEKLERİ
DEMOKRATİK ALEVİ DERNEKLERİ
ALEVİ İNANÇ ÖNDERLERİ
AKD SULTANGAZİ PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ

#İkrarHaberAjansı #ikrarhaberajansi #Haber #AleviHaber #Alevi #HaberAjansı #AlevilerinSesi #AleviHaberleri #Cemevi #GrupYorum #GaziCemevi #İbrahimGökçek

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.